Bruselská diktatura: Státy, které nebudou poslušné, nedostanou zpět formou dotací peníze, které jim EU prvně ukradla

BRUSEL | Evropská komise stále vážněji uvažuje o tom, že by podmínila poskytování dotací východoevropským státům dodržováním jistých pravidel. Napříště by tak v případě neuposlechnutí moudrých rad Bruselu mohly Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko přijít o značné finanční sumy, informují o přípravě mafiánských praktik platbě výpalného EU a v rámci poslušnosti zpětného reversu peněz ParlamentniListy.cz.

Euronacisté

Jedním z hlavních iniciátorů tohoto návrhu je evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který před deseti dny navštívil Polsko a znovu tam zopakoval svůj postoj. Evropská komise se sice ještě nerozhodla, ale samotný Oettinger si trvá na tom, že při sestavování rozpočtu na období po roce 2021 by mohly „neposlušné“ státy přijít o podstatnou část dotací. Aktuálně by se takový postih týkal právě Polska, píše autor článku.

Varšava se už dlouhé měsíce dohaduje s Bruselem o své soudní reformě, kterou vnímá Evropská komise jako snahu polské vlády dostat pod kontrolu nezávislé soudnictví. Až doposud si vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) trvala na svém, ale pokud by hrozilo krácení dotací, byl by to pro zemi problém. Polsko je v rámci bývalých komunistických států ve východní Evropě největším příjemcem dotací Evropské unie, cituje německý zdroj.

Podle finanční zprávy EU pro rok 2016 inkasovalo Polsko 7,1 miliardy eur, což je ještě o dvě stě milionů víc než Česká republika a Maďarsko dohromady a mimo jiné také 3,5 krát více než počtem obyvatel srovnatelné Španělsko. Jak uvádí magazín Spiegel, od roku 2007 dostaly východoevropské státy asi 150 miliard a Bruselu vadí, že ani přesto nejsou Bratislava, Budapešť, Praha a Varšava ochotny plnit jeho přání.

A to se v poslední době týká především uprchlických kvót, které až na Bratislavu, jež přijala aspoň symbolických dvanáct uprchlíků, odmítli všichni členové Visegrádské čtyřky. Pro rozpočtové období 2014 až 2021 tvoří dotace na celkovém HDP konkrétně Polska 2,4 % a v případě Maďarska je to ještě o dve desetiny procenta více. Oettinger dal ve Varšavě jasně najevo, že jeho postoje se v tématu dotací nemění.

„Peníze ze společného rozpočtu můžeme posílat jen do zemí, kde existuje nezávislé soudnictví,“ prohlásil Oettinger ve Varšavě. Jeho návrh si získává stále větší podporu i u německé kancléřky Angely Merkelové a podporuje jej také většina ministrů v nové německé vládě. Mimo jiné také ministr zahraničí Heiko Maas, který nedávno také navštívil Varšavu. „Doufám, že se nedostaneme do situace, kdy budou hrát fondy jakoukoli zásadnější roli.“


Zdroj.