Chumaj Kiska měl krást. Na Slovensku jej prošetřují jako zloděje

BRATISLAVA | Andrej Kiska má vážný problém. Dostal se do vyšetřování Národní kriminální agentury, stojí v titulku webu Parlamentnilisty.cz, kdy v perexu dodávají: Slovenský prezident Andrej Kiska má prý problém. V roce 1999 si údajně neoprávněně přivlastnil pozemek pod Tatrami, který patřil někomu jinému. Případem se zabývá Národní kriminální agentura.

Kiska ožratý ako ta sviňa | repro: zivot.sk

Podle informací serveru deníku Pravda si slovenský prezident Andrej Kiska v roce 1999 koupil pod Tatrami pozemek o rozloze 1,2 hektaru. V roce 2017 se však přihlásil popradský zubař Ján Franc, který tvrdí, že pozemek patří jemu a byl mu odebrán podvodem. Případem se teď zabývá Národní kriminální agentura.

„Na ing. Kisku jsem podal žalobu, protože je vlastníkem mého pozemku, který mi 26. 8. 1998 daroval můj otec,“ prozradil Franc deníku Pravda s tím, že Kiska odmítá pozemek vrátit, cituje poškozeného slovenský deník.

Jak o pozemek pan Franc přišel? Zmíněný pozemek koupil v roce 1949 dědeček pana France. Jenže se z něj nemohl těšit moc dlouho. Komunisté mu ho znárodnili. V 90. letech minulého století převzala státní pozemky firma Agras. Ta v roce 1999 pozemek vydražila. Franc ovšem tvrdí, že v té době byl vlastníkem pozemku on. Odvolává se na darovací smlouvu z roku 1996 mezi ním a jednatelem společnosti Agras. Ačkoli společnost Agras údajně dobře věděla, kdo je majitelem, pozemek dala do dražby. V té uspěl muž, snad tzv. bílý kůň, který pozemek držel jen několik dní. Pak ho koupil Kiska.

„Můj dědeček, který se vlastně stal obětí nastupujícího socialismu, se musí nad touto protiprávností obracet v hrobě,“ zlobil se v rozhovoru pan Franc. Server podotýká, že v sousedství Kiskova pozemku vlastní půdu Ondrej Žamba, jenž byl dříve označován za popradského mafiánského bosse.