Nový Zéland zasáhla vichřice

WELLINGTON | Přibližně čtvrtina domácností a podniků v největším novozélandském městě Auckland se ve středu ocitla bez dodávek elektrické energie po vichřici, která přinesla do regionu vítr s nárazy v síle hurikánu i intenzivní deště. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura DPA.

Ilustrační snímek | reprofoto: Reuters

Představitelé města na severu země oznámili, že bez elektřiny bylo 120 tisíc odběratelů. Hasičský a záchranný sbor uvedl, že během noci přijal přes šestnáct set telefonátů, z nichž většina se týkala silného větru. Ten vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy z domů.

Meteorologická služba Nového Zélandu zaznamenala nejsilnější náraz větru o rychlosti 213 kilometrů za hodinu. Dopravní úřad Aucklandu oznámil, že ve městě s 1,3 milionu obyvatel nefungovaly mnohé semafory, dálniční signalizace a dopravní kamery.

Energetická společnost Vector odhaduje, že obnovení dodávek elektřiny všem domácnostem potrvá několik dní. Extrémní počasí si kromě toho vyžádalo zrušení provozu trajektů mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu.