Chumaj Kiska je zloděj a podvodník. Prezidentskou kampaň financoval protizákonně

BRATISLAVA | Andrej Kiska s největší pravděpodobností získal zdroje na financování své prezidentské kampaně v roce 2014 podvodem, informují o podvodech chumaje Kisky HlavneSprávy.sk s odkazem na občanské aktivisty s nádlednou informací, že to měly být vyprané peníze ze spotřebitelských úvěrů na vysoký úrok – tedy lichvy. Byli v tom zase Italové.

Kiska ožratý ako ta sviňa | repro: zivot.sk

„Italští majitelé společnosti, která poskytovala občanům spotřebitelské úvěry, bez zjevné příčiny a za velmi podezřelých okolností přenechali firmě Kisky, přes kterou Kiska dělal svou kampaň, nezákonný zisk v hodnotě statisíců eur,“ píše slovenský konzervativní deník o mechanizmu podvodu, kterým získal podvodník a zloděj Kiska peníze na svou prezidentskou kampaň.

V pátek 6. dubna 2018 se v bratislavském Domě novinářů konala zvláštní tisková beseda. Přestože byla novinářům avizovaná standardně přes servis TASR, kromě zástupce Hlavních zpráv tam byla pouze redaktorka RTVS s kameramanem, média hlavního proudu se rozhodla zlodějské praktiky chumaje Kisky zcela utajit.

Beseda pod názvem „Výzva prezidentovi SR Andreji Kiska, aby odstoupil z důvodu nekalého financování prezidentské kampaně“ měla začít v 11 hodin, avšak v jedenáct za řečnickým stolem ještě nikdo neseděl. Deset sekund po jedenácté se slečna z RTVS zvedla a oznámila: „Nebudu čekat, nejsem u zubaře.“ I s kameramanem urychleně sbalili věci a odešli. „Bylo 30 sekund po jedenácté, na chodbě bylo slyšet kroky. Ve dveřích se televizáci téměř srazily s dvěma pány, ale tvářící se, že se strašně spěchají, protáhli se kolem nich a zcela veřejnoprávně se vypařili,“ píše web.

Ti dva byli Ľubomír Špacír a Ladislav Uhlár z Prievidze, kteří přišli médiím předat příběh, o kterém hned na začátku uvedli, že všechny informace, které odezní, jsou dostupné a ověřitelné z veřejně přístupných zdrojů. Podle nich prezident Kiska občanů podvedl a jednal v rozporu se zákony.

„Nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom dělali tiskovku, ale máme názor opřený o fakta, který nebyl ještě nikde prezentován. Možná nejvíce se mu přiblížil deník Pravda, když řekl, že je sporné odkud prezident Kiska financoval svou kampaň,“ řekl Uhlár. Ladislav Uhlár říká: „Částky, o jaké šlo, byly mnohem vyšší než 133 tisíc eur, což je částka povolená na financování prezidentské kampaně.“