Pomoc za drogy

Naše armáda působí dlouhodobě v Afghánistánu a české ministerstvo zahraničí přispívá mimo to v rámci tzv. rozvojové pomoci dalšími miliony na tzv. protidrogovou prevenci v Afghánistánu. To vše ze státního rozpočtu, kde peníze chybí, kam se podíváme. A lidé se mě ptají, proč to vláda dělá, když není vidět žádný výsledek? Ano, to je základní otázka – změnila česká nákladná účast vůbec něco? Zlepšila nějak život místních nebo snad našich obyvatel nebo snad zajistila mír?

Tomio Okamura

Ne, nezměnila vůbec nic. Krveprolití pokračuje a tok narkotik z Afghánistánu se drasticky zvyšuje rok od roku. Naše hnutí SPD nesouhlasí s navyšováním zahraničních misí české armády, jak navrhuje Babišova vláda a jak prosazují i ostatní strany. My v SPD prosazujeme, aby měla naše armáda obranný charakter a její prioritou byla obrana našeho území a našich občanů.

Ale zpátky do Afghánistánu. Jaká je faktická odezva našich akcí v Afghánistánu, když se zbavíme propagandy a politiky? Jasnou první odpovědí je materiál úřadu pro narkotika OSN, kde se dovíme zdrcující pravdu: čím více takzvaně pomáháme, tím více roste produkce narkotik. Například ve srovnání s rokem 2016 vzrostla produkce opia o celých 85% (osmdesát pět!). Celkem vloni Afghánistán tedy vyprodukoval 9000 (devět tisíc) tun surového opia. Vyplývá to ze zprávy OSN. V současné době je toto opium nejspíš přetvářeno na heroin.

Musíme se zamyslet, kam asi ten heroin půjde a kde je možné takové množství drogy lukrativně prodat? Samozřejmě v Evropě či v dalších bohatých regionech světa. Kolik dalších českých dětí padne drogám za oběť? Navíc, jak prohlásil jeden afghánský islámský muláh, vyrábět jed a prodávat jej nevěřícím je bohulibý skutek džihádu.

Válka v Afghánistánu pokračuje a za celou dobu nedošlo k nějakému posunu k míru.

Nejúčinnější pomocí obyčejným místním lidem bude, že jim pomůžeme pěstovat jiné plodiny než mák, ze kterého se vyrábí droga, a budeme v Evropě kupovat jejich produkty – samozřejmě nikoliv narkotika. Protože ať již jim poskytneme jakoukoliv pomoc na místě, ve skutečnosti jen uvolníme místním náčelníkům další kapacity na výrobu drog. Prodej drog financuje terorismus a kruh se uzavírá. Proto pomáhat tím, že budeme kupovat například afghánský šafrán, je daleko účinnější, než utrácet další miliony na zbytečnou, riskantní a bezvýznamnou spoluúčast naší armády.

My v SPD opravdu výrobu a dopravu narkotik podporovat nechceme. Proto chceme podporovat smysluplnou pomoc v místě systémem motivace místní výroby například tím, že otevřeme trh těmto výrobkům anebo výrazně omezíme účinnější pomoc na země, kde má tato pomoc opravdu smysl.