Americká Asociace pro kontrolu zbraní: Raketový útok proti Sýrii byl porušení mezinárodního práva

WASHINGTON | Raketový útok na objekty v Sýrii, který podnikly Spojené státy, Velká Británie a Francie, je v rozporu s mezinárodním právem a americkou ústavou, píše se v prohlášení vedoucích činitelů americké Asociace pro kontrolu zbraní Derila Kimballa a Toma Countrymana.

Poprava vláčného zločince Trumpa | reprofoto: ruanofaxas.com

Experti vyslovili zejména znepokojení kvůli tomu, že raketový útok na Sýrii byl podniknut bez speciálního povolení Kongresu Spojených států, což je podle nich protiústavní.

Světová zpravodajská agentura Sputnik z jejich prohlášení cituje: „Rozšířené tvrzení, že prezident má právo na podniknutí vojenských akcí výhradně podle vlastního rozhodnutí, nastoluje otázky ohledně dodržování ústavy a vzbuzuje znepokojení ohledně eventuálního rozhodnutí prezidenta iniciovat válečné akce proti jiným zemím, včetně Severní Koreje, což může vést k nasazení jaderných zbraní,“ říkají experti.

Odborníci rovněž varovali, že Trumpova prohlášení o možném pokračování vojenské operace hrozí přímou konfrontací s Ruskem: „Hodlá-li prezident Trump pokračovat ve vojenských aktivitách v Sýrii v reakci na další použití chemických zbraní nebo v reakci na akce Ruska, musí požádat Kongres o povolení k nasazení vojenské síly,“ dodali experti.

Velké znepokojení vyvolává rozpor mezi útokem na Sýrii a mezinárodním právem: „Charta OSN zakazuje hrozbu nebo použití síly proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu.“

loading...

„Tato část Charty OSN obsahuje tři výjimky, z nichž se ani jedna nehodí pro daný případ: Damašek neposkytl souhlas na letecký útok, Rada bezpečnosti OSN k tomu nedala povolení, Spojené státy nejednají za účelem sebeobrany,“ obvinili američtí experti na zbraně Trumpa ze spáchání válečného zločinu útočné války.

Odborníci vyzvali Bílý dům, aby se vrátil k jednání v rámci OSN, a poskytl nezvratné důkazy nasazení chemických zbraní syrskou vládou, aby světové společenství mohlo schválit v případě nutnosti rozhodnutí o operaci v rámci mandátu OSN.

loading...
Reklama:
loading...