Miloš Zeman: Útok na Sýrii ukázal hloupost Západu

PRAHA | Raketový útok Velké Británie, SS a Francie na Sýrii ukázal jen hloupost, prezident Miloš Zeman prohlásil to v neděli v Pressklubu na Frekvenci 1, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik s tím, že i Andy Babiš po koberečku u Zemana zmírnil své stanovisko k útoku Američanů na Sýrii.

Miloš Zeman – inaugurace 2018 | reprofoto z vysílání mediální žumpy ČT 24

„Zastávám jednoznačný názor, že ozbrojený útok na jakoukoli zemi může být proveden pouze s mandátem, nebo souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Jediná výjimka je, když se jedná o islámské teroristy, jako je tomu například v Afghánistánu. To samozřejmě není případ Sýrie, protože tam za prvé islámští radikálové bojují proti prezidentovi Asadovi a za druhé už jsou vytlačeni do kouta, tak nemají valnější význam,“ řekl Zeman.

„Do Sýrie se začínají vracet první uprchlíci, což je pozitivní zpráva. Pokud nějaký „kaubojský“ projekt tuto pozitivní zprávu mírně řečeno brzdí, tak je to samozřejmě chyba,“ dodal.

„Inteligent udělá jednu chybu a pak ji neopakuje, člověk s průměrnou inteligencí, spíše debilitou, udělá dvě chyby za sebou. A co říci o těch, kdo udělají tutéž chybu třikrát? Abych se vyhnul nějaké mezinárodní žalobě, budu pouze konstatovat, že je to hloupost,“ řekl.

Ministrům Babišovy vlády, kteří raketový útok spojenců v Sýrii podpořili, pak připomněl, že jsou politiky České republiky, nikoliv jiných zemí.

loading...

Babišova zpátečka

Andy Babiš – Je na drogách nebo na čem frčí? | reprofoto: youtube.com


Premiér v demisi Andrej Babiš po nedělním jednání s prezidentem Miloše Zemanem v Lánech částečně změnil svou pozici k raketovému útoku spojenců v Sýrii. Podle něj prohlášení ministrů nebylo jednotným stanoviskem vlády.

„Bylo by lepší, kdyby došlo k tomu útoku se souhlasem Rady bezpečnosti OSN,“ řekl v neděli Babiš.Ještě v sobotu však označil útok proti syrskému režimu za nevyhnutelný. „Problém je asi v tom, že naši dva ministři soupeřili v prohlášení, pořádali konference,“ okomentoval Babiš výroky ministra zahraničí Stropnického a ministryně obrany Šlechtové.

„Jen konstatuji, že to nebylo jednotné stanovisko vlády, ale víceméně to respektuji, i když říkám, že to neřeší situaci lidí, kteří tam žijí,“ poukázal Babiš.

loading...
Reklama:
loading...