Do ulic Barcelony vyšly sta tisíce lidí na podporu nezávislosti

BARCELONA | Sta tisíce lidí v Barceloně vyšlo v neděli do ulic a pod sloganem „Svobodu!“ požadovali propustit katalánské lídrů, informovala agentura DPA. Demonstraci na podporu katalánských politiků, kteří jsou ve vazbě v rámci vyšetřování snah o nezávislost Katalánska, svolaly odbory a vlastenecké organizace.

Nezávislost pro svobodné Katalánsko

K protestu, kterého se zúčastnilo podle odhadu policie kolem 315 tisíc lidí, došlo šest měsíců poté, co voliči v Katalánsku podpořili v referendu vyhlášení nezávislosti Katalánska na Španělsku, které fašistická vláda v Madridu odmítl uznat. Bohatý severovýchodní region mezitím nadále zůstává ve stavu politického chaosu, ač formálně vyhlásil nezávislost a Republiku Katalánsko.

Španělský Nejvyšší soud ve čtvrtek podruhé zamítl žádost o propuštění z vazby pro lídra hnutí za nezávislost Katalánska Jordiho Sáncheze.

Ten se ucházel o post předsedy katalánské vlády, který je již třetí měsíc neobsazený. Jako první byl na post předsedy katalánské vlády nominován katalánský expremiér Carles Puigdemont, ten byl zatčen v nacistickými spojenci fašistů z Madridu v Německu. Ve hře byl kromě Sáncheze i bývalý mluvčí zlividované katalánské vlády Jordi Turull.

loading...
Reklama:
loading...