Ruské odvetné sankce mohou zastavit americký letecký průmysl a a lety do vesmíru

MOSKVA | Státní dumě byl předložen návrh zákona o odvetných akcích na protiruskou politiku Spojených států (SS) a jejich spojenců. Jde o zákaz importu amerického zboží a služeb. Existuje také možné omezení spolupráce ve vysoce technologických odvětvích: atomové, kosmické a letecké výrobě, informuje Sputnik.

Zlikvidují ruští poslanci americký letecký a kosmický průmysl?

Má být rovněž zrušena spolupráce Ruské federace a SS v řadě vysoce technologických hospodářských odvětví. „Podle slov prvního místopředsedy Státní dumy Ivana Ivanoviče Melnikova jde o zrušení nebo pozastavení smluv v atomovém odvětví, letecké výrobě a výrobě raket a motorů,“ cituje agentura ruského politika, který tak opatrně naznačil, že by lety NASA do kosmu mohly skončit, jelikož ty jsou závislé na raketách, které jsou vynášeny do vesmíru pomocí ruských motorů – Spojené státy, nemají žádnou státní výrobu raketových motorů.

Reakce Moskvy může být pro Washington dost citelná. Loni činil objem dvoustranného obchodu mezi oběma státy 24 miliard dolarů. Rusko prodává SS více, než kupuje: 17 miliard oproti 7. Nejtvrdší protisankce jsou možné vůči leteckému průmyslu a výrobě raket. V prvních stupních amerických raket Atlas-V jsou instalovány motory RD-180, které vyrábí ruský podnik Energomaš.

O koneci amerických letů do vesmíru rozhodne Rusko

Starty vykonává soukromá společnost Lockheed Martin, to se týká i raket pro NASA a obranný úřad SS. Zákaz dodávek ruských raketových motorů způsobí vážné problémy ve ztělesnění amerických vesmírných projektů.

Ruští poslanci mají fakticky ve svých rukou budoucnost světového giganta letecké výroby, korporace Boeing. Předseda rozpočtového výboru Rady federace Sergej Evgenevič Rjabuchin sdělil Sputniku, že v případě schválení zákona o odvetných opatřeních na protiruskou politiku Americe přestane Moskva prodávat za oceán titan.

„Mezi kovy vzácných nerostů, které Rusko dodává USA, patří titan potřebný pro technologický cyklus výroby Boeingů,“ vysvětlil senátor Rjabuchin, Sergej Evgenevič.

Zákaz exportu titanu do Spojených států, by položil Američany na kolena

Zákaz exportu titanu do Spojených států není novým nápadem. Loni na podzim byl ve Státní dumě připraven návrh zákona o embargu na vývoz titanu do SS.

Podle odhadu ředitele vojenského prognostického střediska Ústavu politické a vojenské analýzy Anatolije Cyganka téměř 90 % tohoto kovu odebírá Boeing z Ruské federace. Rusko je klíčovým dodavatelem titanu na světový trh. „Korporace má samozřejmě na skladech zásoby titanu. Stačí tak na tři měsíce. Ale co pak?“ klade expert rétorickou otázku.

Kromě titanu má být také zakázán vývoz do SS produkce a zařízení z řady dalších kovů vzácných nerostů. Může to být kritické pro americké hospodářství, které závisí stoprocentně na dovozu skandia, z 99 % galia, z 91 % vizmutu, z 85 % antimonu.

Reklama: