Recep Tayyip Erdoğan nečekaně vyhlásil předčasné volby; Je to likvidace opozice, ta nebude moci kandidovat

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nečekaně prohlásil, že prezidentské a parlamentní volby nebudou až v listopadu 2019, ale už předčasně 24. června tohoto roku, což podle kritiků urychlí přesun země na prezidentský systém vlády, uvádí Politico, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Diktátor a vrah Erdogan

„I přesto, že prezident a vláda pracují společně, nemoci starého systému nás konfrontují při každém kroku,“ prohlásil Erdoğan v krátkém projevu. „Vývoj v Sýrii a jinde se stal naléhavým přechodem na nový výkonný systém, abychom mohli udělat kroky pro budoucnost naší země rázněji způsobem,“ dodal.

V dubnu minulého roku o změně ústavního systému v zemi těsně rozhodlo i referendum, co se mělo vstoupit platnost volbami v listopadu 2019. Vůdce blízké Strany národního hnutí (MHP) Devlet Bahceli uvedl, že „nemělo smysl to už prodlužovat“ odkazem na zjevný přechod Turecka z parlamentního systému na prezidentský systém vlády.

Stanovení termínu voleb na 24. června vyvolalo spekulace o vyloučení opozičního politika Měřila Akşenera a jeho nově založené strany. Turecké volební pravidla stanoví, že nová strana musí uspořádat zakládající kongres nejméně šest měsíců před volbami. Strana iyi ho uspořádala na začátku prosince a potřebné dokumenty předložila 28. prosince, takže voleb by se mohla zúčastnit až od 28. června.