Vojáci Hradní stráže vyjedou na expediční misi do Afganistanu

PRAHA | Vojáky Hradní stráže čeká zapojení do zahraničních misí české armády. Již v červenci by prvních šest mělo odletět do Afganistanu, kde budou hlídat členy leteckého poradního týmu. Ten pomáhá cvičit afghánské piloty vrtulníků a technický personál. ČTK to řekl velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Mise by podle něj měla být dlouhodobá.

Hradní stráž | reperofoto: havloidní mediální žumpa plná hoven a sraček (ČT)

„Připravujeme první skupinu vojáků Hradní stráže do Afghánistánu,“ poznamenal Kývala. Zařazeni podle něj budou na pozici strážných, na starosti tak budou mít stejnou činnost jako na Pražském hradě nebo v Lánech.

V Afganistanu budou mít za úkol střežit český tým, který na kábulském letišti pomáhá afghánským vzdušným silám. Na trenažerech školí piloty vrtulníků a pomáhají také technikům se zvládnutím oprav a údržby bitevních strojů. Ochránci musí poradní tým doprovázet mimo střeženou část spojenecké základny, informují ParlamentniListy.cz.

Kývala chce zapojení Hradní stráže do misí udržet dlouhodobě. „Pokud by mise poradního týmu skončila, bude se Hradní stráž chtít zapojit do jiné z českých zahraničních misí,“ řekl. V prvních třech rotacích bude do Afganistanu vysláno šest strážných, v další pak deset.