Sergej Viktorovič Lavrov: Ne všichni si přejí v Sýrii mír

MOSKVA | Ministři zahraničních věcí Ruské federace, Íránu a Turecka po jednání v Moskvě 28. dubna vystoupili na společné tiskové konferenci a sdělili svůj názor na řešení syrské krize. Na tiskové konferenci ministrů zahraničí tří zemí, jež jsou garanty celonárodního příměří v Sýrii, se úvodního slova ujal šéf ruské diplomacie Sergej Viktorovič Lavrov, který zkritizoval podle světové zpravodajské agentury Sputnik americkou, britskou a francouzskou agresi vůči této zemi.

Sergej Viktorovič Lavrov

„K raketovému útoku Spojených států, Francie a Británie proti Sýrii dne 14. dubna došlo ještě před tím, než experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mohli provést vyšetřování na místě údajného chemického útoku v Dúmě ze 7. dubna,“ zdůraznil ruský ministr zahraničních věcí.

Lavrov uvedl, že tyto útoky vážně zhoršily situaci a svědčí o tom, že americká prohlášení o tom, že podporují územní celistvost Sýrie, jsou pouhými slovy, která zřejmě maskují plány na přeformátování Blízkého východu a rozdělení Sýrie na části. Dále ruský ministr podotkl, že mírové úsilí nemá být doprovázeno podmínkami, které vytyčují některé opoziční síly, podle nichž má syrská vláda rezignovat. „Tyto podmínky jsou velmi destruktivní“, uvedl Lavrov, Sergej Viktorovič.

Podle něj sobotní vyjednávání pomohou více konsolidovat úsilí tří zemí dodržet rezoluci 2254 Rady bezpečnosti OSN, která volá po příměří a politickém urovnání v Sýrii. Lavrov zdůraznil, že OSN může sehrát významnou roli v podpoře procesu z Astany.

Za prvé podle něj OSN může dát opozici jasně najevo, že nesmí vytvářet aliance s džihádistickými skupinami. Dále může přes své humanitární agentury pomoci Syřanům vrátit se zpět k normálnímu životu a nemá poskytovat pomoc výhradně těm oblastem, které má pod svou kontrolou opozice.

Nakonec se Sergej Viktorovič Lavrov vyjádřil ke kritice platforem v Astaně a Soči ze strany de Mistury. S ohledem na to, kolik toho tyto platformy dosáhly, je podle ruského ministra tato kritika zvláštní, a poznamenal, že deklarace ze Soči je hlavním nástrojem, který má de Mistura, aby naplnil svůj mandát v syrské otázce v souladu s rezolucí 2254 RB OSN.

Ještě před tiskovou konferencí šéf ruské diplomacie poznamenal, že události z minulých týdnů ukázaly, že to vypadá, že ne všichni si přejí mír v Sýrii. „Pokaždé, když se objeví naděje na usmíření, je tato naděje sražena k zemi,“ dodal Lavrov, Sergej Viktorovič.

Syrská krize nemá vojenské řešení. Územní celistvost Sýrie je prioritní

Mohammad Džavád Zarif a Mevlut Cavusoglu | foto: fakty.interia.pl

Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf ze své strany sdělil, že mírový proces z Astany je hlavním prostředkem, jak v Sýrii nastolit mír. Krize nemá vojenské řešení, zdůraznil Zaríf. Další summit v Astaně se bude konat v květnu a bude projednávat výměnu zajatců.

Zaríf dále poznamenal, že jako oběť chemických útoků Teherán odsuzuje využívání těchto zbraní jakoukoliv stranou a doufá, že mise OPCW odhalí pravdu.

Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Cavusoglu zopakoval, že jeho země podporuje územní celistvost Sýrie. Dále vyzval, aby každý člen světového společenství včetně těch, kteří se snaží torpédovat politický proces, podpořil mírové úsilí.

Cavusoglu naléhal, aby všechny teroristické organizace včetně kurdské YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu, opustily navždy syrské území a vrátily ho syrskému lidu. Dále obvinil Washington z podpory kurdských teroristických organizací v Sýrii.

Reklama: