Když měl Dienstbier vládní koryto, koalici s Babišem podporoval

Sociální demokracie rozhoduje, zda vládnout s Andrejem Babišem. Jsou argumenty pro i proti. Rozhodování doprovází směšnost některých sociálně demokratických politiků, kteří dříve seděli ve vládě s Babišem, a nyní před společnou vládou varují.

Zdeněk Koudelka | reprofoto: PL

Příkladem pokrytecké směšnosti je Jiří Dienstbier, jenž byl původně protěžován Davidem Rathem a který byl podporovatelem koalice s hnutím ANO v Sobotkově vládě 2013. Jako ministr bez portfeje – tedy ministr bez rezortu – seděl v této vládě s Andrejem Babišem 2014-16.

Ministři bez portfeje jsou ve vládě zbyteční a zatěžují svým platem výdaje státu. Proto je premiéři, kteří myslí na úspornost svého vládnutí, do vlád nechtějí. V případě Dienstbiera se mu Bohuslav Sobotka za státní peníze odvděčil za vnitrostranickou podporu v krizi po Sobotkově volebním neúspěchu 2013. Takové jednání hodnotím jako politickou korupci.

Když měl Dienstbier vládní koryto, koalici s Babišem podporoval. Když mu není nabízeno koryto, je proti Babišovi. Zřejmě si myslí, že lidé uvěří, že když byl Dienstbier s Babišem ve vládě, šlo o jiného Babiše, asi nějakého lidskoprávního Babiše. Ale jde o stejného Babiše. Tato politika je nedůvěryhodná.

Reklama: