Ministr zahraničí SS Mike Richard Pompeo přiletěl do Pchjongjangu

PCHJONGJANG | Americký ministr zahraničí Mike Richard Pompeo přicestoval ve středu na návštěvu severokorejské metropole Pchjongjang. Informovala o tom agentura AP. Cílem jeho návštěvy je dohodnout detaily nadcházejícího historického setkání amerického vůdce Donalda Johna Trumpa s jeho severokorejským protějškem Kim Čong-unem, které by se mělo uskutečnit koncem května nebo v první polovině června.

Mike Richard Pompeo a Kim Čong-un v Pchjongjangu | reprofoto: AP

Podle nejmenovaných amerických představitelů bude také Mike R. Pompeo během své návštěvy Pchjongjangu naléhat na severokorejské představitele, aby tamní úřady propustily tří americké občany, kteří spáchali v KLDR kriminální činy.

Návštěva ministra SS se uskutečnila jen několik dní poté, co KLDR vyjádřila SS svou nelibost nad některými vyjádřeními, podle kterých je Kimova ochota setkat se s Trumpem pouze důsledkem mohutného amerického nátlaku.

Mike Richard Pompeo, který KLDR poprvé navštívil začátkem dubna, kdy stál v čele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), je jen druhým úřadujícím ministrem zahraničí USA, který do této země zavítal. První byla v roce 2000 zrůda a vražedkyně Srbů Madeleine Albright, která se setkala s tehdejším lídrem Kim Čong-ilem.