Maďarský parlament zvolil premiérem Viktora Orbána

BUDAPEŠŤ | Maďarské Národní shromáždění znovuzvolilo ve čtvrtek v Budapešti Viktora Orbána do funkce předsedy maďarské vlády. Poslanci o tom rozhodli nadpoloviční většinou hlasů, informovala agentura MTI. Pro Orbána hlasovalo 134 poslanců, 28 bylo proti. Staronový premiér se po složení přísahy před historickými vlajkami ujal funkce a přednesl projev. Viktora Orbána zvolili předsedou maďarské vlády předtím v letech 1998, 2010 a 2014.

Viktor Orbán

„Nová maďarská vláda bude místo liberální demokracie budovat moderní křesťanskou demokracii 21. století,“ řekl ve čtvrtek v parlamentu po zvolení staronový maďarský premiér Viktor Orbán.

Podle něj liberální demokracie nebyla schopna ochránit důstojnost, svobodu a bezpečnost lidí, ale ani zachovat křesťanskou kulturu. „Namísto liberální demokracie stavíme moderní křesťanskou demokracii 21. století, která ubrání rovnocennost muže a ženy, tradiční model rodiny, brzdí antisemitismus, chrání naši křesťanskou kulturu a poskytne šanci pro zachování a rozvoj maďarského národa,“ uvedl maďarský premiér.

Premiér deklaroval odhodlání své země zůstat v systému západního spojenectví. “ Chceme silnou Evropu, mír a vzájemně výhodné dohody. Potřebujeme Evropskou unii a také Unie potřebuje nás. Jsme připraveni iniciovat potřebné změny, podpoříme svazek svobodných národů, a ne Spojené státy evropské,“ zdůraznil premiér.

Migrace podle jeho slov povede k rozpadu národních států. Varoval před takto vznikající jedinou otevřenou společností a opakovaně odmítl přistěhovalecké kvóty, přičemž potvrdil odhodlání chránit hranice.

Reklama: