V Bruselu budou kadit atomové hřiby. Itálie má koalici Pěti hvězd a LIGY

ŘÍM | Lídr italského Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi di Maio prohlásil, že se stranou LIGA (tehdejší Liga Severuú se dohodli na programu budoucí koaliční vlády, informoval zpravodajský portál stanice BBC. Luigi di Maio v neděli uvedl, že vyjednávači obou stran absolvovali „produktivní“ jednací den.

Matteo Salvini a Luigi Di Maio | reprofoto: Libero Quotidiano

Diskuse o tom, kdo povede budoucí koalici, budou pokračovat. Podle lídra M5S se však premiérem nestane technokrat. Prezident Sergio Mattarella stanovil neděli za poslední termín, do kdy se měla prolomit patová situace po volbách konaných v březnu.

Parlamentní volby v Itálii ze dne 4. března přinesly největší úspěch Hnutí pěti hvězd a středopravicové koalici, jejíž součástí je LIGA a strana expremiéra Silvia Berlusconiho Vpřed Itálie (FI). Ani jeden subjekt však nezískal v parlamentu absolutní většinu. Luigi Di Maio odmítl být součástí vlády, v níž by byl i Berlusconi. Ten souhlasil, že LIGA může vytvořit koalici s Pěti hvězdami, aby mohl být prosazen plán zastavení migrace do země, a ekonomické vydírání Bruselem.

LIGA je pro okamžité uzavření hranic a vyhoštění nelegálních přivandrovalců, což je její hlavní politické téma. Hlavním politickým tématem Hnutí pěti hvězd je referendum o zbavení se eura. Obě politické uskupení jsou proti dnešní bruselské socialistické totalitě.