Předčasné volby jako řešení. Ve Sněmovně by tento návrh mohl snadno projít

PRAHA | Blíží se předčasné volby? Myšlenka už má ve sněmovně ústavní většinu, ptají se a informují již v titulku ParlamentniListy.cz s tím, že v perexu píší: Páteční MF Dnes tvrdí, že předčasné volby do Poslanecké sněmovny jsou zase o krok blíž. Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš už o nich spekuluje delší dobu, ale teď pro svou myšlenku postupně získává spojence. Předčasným volbám by se podle všeho nebránili Piráti, ODS a komunisté. Spolu se zákonodárci hnutí ANO by disponovali ústavní většinou, která může Sněmovnu rozpustit. Když to píšou noviny vlastnění agentem Burešem-Babišem, tak na tom cosi asi bude.

Předsednictvo Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR | reprofoto: žumpa jménem Česká televize

Před více než šesti měsíci přišli Češi, Moravané a Slezané do volebních místností a většinou svých hlasů rozhodli o tom, že Andrej Babiš bude vítězem voleb. A jako vítěz voleb ponese odpovědnost za sestavení nové vlády. Ani víc než půl roku poté však Babiš nedokázal sestavit vládu s důvěrou Sněmovny. Místo toho už v minulosti hovořil o předčasných volbách. Ostatní strany dosud myšlenku uspořádání předčasných voleb odmítaly. Teď se situace mění.

Andrej Babiš řekl, že po případném krachu jednání s ČSSD a s komunisty by se předčasné volby mohly konat příští rok na jaře společně s volbami do Evropského parlamentu. A tenhle nápad se podle všeho začíná líbit stále většímu počtu politiků, byť připomínají, že by předčasné volby byly v prvé řadě selháním Andreje Babiše.

„ODS se předčasných voleb nebojí. Pokud by k nim ale došlo, byly by výsledkem selhání Andreje Babiše, který není schopen ani sedm měsíců po volbách sestavit většinovou vládu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Zdaleka nebyly vyčerpány všechny možnosti, klíče k sestavení demokratické vlády drží v rukou hnutí ANO. Občané si nevolí své zástupce kvůli tomu, aby stále dokola probíhaly volby. Nepředbíhejme tedy,“ dodal šéf občanských demokratů.

Piráti se na to dívají podobně. „Dovedu si to představit,“ řekl o možnosti dohody na předčasných volbách v příštím roce místopředseda Sněmovny a člen republikového výboru Pirátů Vojtěch Pikal. „Pokud Andrej Babiš není schopen ustoupit ze svých požadavků a vyčerpat všechny možnosti, mohlo by to být řešení,“ dodal.

loading...

Podle předsedy komunistů Vojtěch Filipa se případných předčasných voleb nebojí ani komunisté. Prý jsou na ně připraveni. Šéf KSČM však dodal, že úkolem politiků je jednat. Případné předčasné volby by byly znakem selhání politické scény.

Proti předčasným volbám se důrazně staví i prezident Miloš Zeman, ale kdyby se zmíněné čtyři strany rozhodly, že si odhlasují rozpuštění Sněmovny, Zemana by nepotřebovaly.

loading...
Reklama:
loading...