Adolf Babiš? Nebo Klement Babiš? To co provádí s bezpečnostními sbory je jako noc dlouhých nožů

Pane předsedající, paní ministryně, dámy a pánové, nejprve bych zde považoval za povinnost sdělit výhradu ODS vůči tomu, aby vláda, která je v demisi, přijímala takováto zásadní a dlouhodobá rozhodnutí. Za normálních okolností bychom se asi pokoušeli vyčlenit to akutně nezbytné, což je Afghánistán. A ostatní věci nechali na později. Nicméně, ukazuje se, že by se tato tematika mohla stát jakousi hračkou při vyjednáváních o podpoře příští vlády. To bychom velice neradi.

Jiří Oberfalzer | foto: ods.cz

Druhá věc, že nikdo neví, kdy budeme mít vládu s důvěrou. Možná za měsíc, ale možná ani ne na podzim, možná ani ne na jaře. Pak by bylo ve velikém riziku naše rozhodování na základě stejných principů. Pokládáme tedy za daleko důležitější, abychom se jako Česká republika chovali jako důvěryhodný partner našich spojenců, abychom přijímali rovný díl své odpovědnosti za udržování míru a případně za účast v obranných a mírových operacích. Z tohoto důvodu tedy rozhodně tento návrh podpoříme.

Dovolím si ještě jednu poznámku, takovou trochu aktuální, jestli by nám mělo vadit to, že vláda v demisi navrhuje takovéto věci, tak bychom se rozhodně měli znepokojovat tím, že vláda v demisi likviduje orgány činné v trestním řízení, a sice pod vedením premiéra v demisi, který je trestně stíhán.

Rád bych připomněl, že uchvácením bezpečnostních složek státu a tajných služeb začínal již v roce 1945 převrat v Únoru 1948. Cítím mrazení, když sleduji, co se děje v policii a tajných službách. To mě znepokojuje daleko víc, než když se zapojíme do mezinárodních operací, jak jsme to dělali předtím. A doufám, že budeme i nadále.

Děkuji za pozornost.


Projev na 15. schůzi Senátu k návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2018 až 2020 s výhledem na rok 2021 dne 17. 5. 2018