Izraelský premiér podpořil vznik nezávislého Kurdistánu

JERUZALÉM | S odvoláním na chaotickou situaci v Iráku izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli podpořil vytvoření nezávislého Kurdistánu s tím, že by byl součástí širší koalice mezi židovským státem a umírněnými silami v regionu. V projevu na bezpečnostní konferenci v Tel Avivu Netanjahu vyjádřil svou podporu pro plán na prohlášení nezávislého kurdského státu na severu Iráku. Slibuje si od toho politickou stabilitu regionu nezávislého uvnitř země, která se ocitla na prahu občanské války mezi sunnity a šíity. Informovala v pondělí Tisková agentura Slovenské republika na svém zpravodajském serveru Teraz.sk.

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu

„Musíme podporovat aspirace Kurdů na nezávislost,“ prohlásil Netanjahu. Kurdy označil za národ bojovníků, kteří prokázali své politické závazky a zaslouží si získat politickou nezávislost.

V projevu, který přednesl v neděli večer, Netanjahu prohlásil: „Izrael by měl v dlouhodobé perspektivě zachovat i svou vojenskou přítomnost na Západním břehu, a to i v případě jakékoli budoucí smlouvy s Palestinci. Musíme být schopni zastavit terorismus a fundamentalismus, který se k nám může dostat z východu.“