Žádný trest za genocidu, afričtí lídři si odhlasovali imunitu

LAGOS | K odhlasování imunity došlo ještě v pátek na summitu Africké unie v Rovníkové Guineji. Dokument zveřejnili v noci na úterý. Afričtí lídři si odhlasovali imunitu před stíháním za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, kterými se zabývá nový Africký soud pro spravedlnost a lidská práva. Informovala o tom včera Tisková agentura Slovenské republiky s odkazem na agenturu AP.

Genocida ve Rwandě

Genocida ve Rwandě

K odhlasování imunity došlo ještě v pátek na summitu Africké unie v Rovníkové Guineji. Dokument zveřejnili v noci na úterý, celkem v tichosti a bez tiskové konference. Celkem 42 lidskoprávních organizací proti rozhodnutí protestovalo. V otevřeném dopise upozornili, že beztrestnost porušuje mezinárodní i vnitrostátní právo, jakož i ústavu Africké unie.

Lidskoprávní organizace Amnesty International nazvala hlasování afrických vůdců za krok zpět v boji proti beztrestnosti a zradou obětí vážného porušování lidských práv. Rozhodnutí přišlo v době, kdy kontinent zápasí s rozsáhlým porušováním lidských práv. Dva současní lídři a jeden sesazený prezident čelí obviněním na Mezinárodním trestním soudu.

Reklama: