Italský prezident uvrhl zemi do politické krize

ŘÍM | Předseda italské strany LIGA Matteo Salvini deklaroval v neděli večer konec snah o sestavení nové vlády s Hnutím pěti hvězd. Informovala o tom agentura DPA, avšak v rámci šíření dezinformací v rámci bruselské propagandy nebylo zmíněno, že Itálii do politické krize uvedl italský prezident odmítnutím jmenování ministra financí, který plánoval vystoupení země z EMU.

Ilustrační snímek

Giuseppe Conte vrátil prezidentovi Sergiovi Mattarellovi mandát na formování nového kabinetu, což se stalo po odmítnutí jmenovat ministrem financí Paola Savona, který je proti bruselské totalitě a proti euru.

„Pracovali jsme celé týdny, dnem i nocí, abychom vytvořili vládu, která by bránila zájmy italských občanů … Ale někdo nám (pod koho tlakem?) Řekl ne,“ napsal Matteo Salvini ve své reakci na Twitteru. Dále zdůraznil, že Italové nejsou „otroky“Němců, Francouzů, dluhopisů ani financí.

Prezident Mattarella neuvedl, jaké kroky plánuje podniknout po tom, jak mu Conte vrátil mandát. Ve svém vystoupení před novináři však vysvětlil, že odmítl akceptovat jako ministra financí Savona, vystupujícího proti euru, protože takový krok by „znepokojil trhy a investory, italských i zahraničních,“ tím prokázal, že je jen italský vlastizrádce a sluha bruselské totality a uvrhl zemi do ještě hlubší politické krize.