Rusko bude připraveno podporovat dohody s KLDR, uvedl v Pchjongjangu Sergej Viktorovič Lavrov

PCHJONGJANG | Moskva bude připravena podpořit dohody s KLDR, které budou zohledňovat zájmy všech zúčastněných stran. Po jednáních v Pchjongjangu se severokorejským ministrem zahraničí Ri Jong-hoonem to uvedl dnes ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Viktorovič Lavrov.

Ri Jong-Hoon a Sergej Viktorovič Lavrov | foto: asia.nikkei.com

„Když tyto dohody budou podléhat určitému zvážení mezinárodního společenství, možná bude třeba, aby Rada bezpečnosti OSN podpořila určité iniciativy samozřejmě budeme připraveni podpořit takové konkrétní dohody, které budou zohledňovat zájmy všech zúčastněných stran včetně KLDR,“ řekl ministr Lavrov, Sergej Viktorovič, jehož citovala agentura TASS.

Pokud jde o řešení otázky jaderných zbraní na Korejském poloostrově, podle Lavrova nemůže být úplné, dokud se nezruší sankce vůči KLDR.

„Pokud jde o sankce, je zcela jasné, že od počátku diskuse o řešení jaderného problému na Korejském poloostrově se domníváme, že nemůže být úplné až do zrušení sankcí. Ale jak dále pokročit, to je už na umění vyjednavačů. Ale na jednom zasedání se to nedá udělat. Na jednom zasedání nemůžete zajistit denuklearizaci, takže samozřejmě musí existovat určité etapy a v každé z těchto etap musí existovat protichůdný pohyb,“ uzavřel v Pchjongjangu ruský ministr.