Indie a Írán se zřekly dolaru

NOVÉ DILLÍ – TEHERÁN | Indie a Írán odmítají platit dolarem při společném obchodu s ropou. Indie bude platit za íránskou ropu ve své národní měně — rupiích. Bylo tak rozhodnuto, aby se země vyhnuly ekonomickým sankcím Spojených států, které páchají vůči Íránu ekonomický terorismus.

Mohammad Džavád Zaríf a Suṣamá Svarádž

Podle nové dohody budou platby za ropu uskutečněny prostřednictvím indické státní banky UCO, která nemá pobočku v Spojených států (SS). Země také diskutují o barterovém systému, aby se vyhnuly sankcím SS, zpráva o tom byla zveřejněna zpravodajem Russia Today.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf tento týden navštívil Indii, kde se setkal s indickou ministryní zahraničí Suṣamá Svarádžou. „Během rozhovorů obě strany pronesly názory na další rozšiřování vazeb v oblasti bankovnictví, energetiky, obchodu, pojištění, lodní dopravy, používání národních měn, projektů Chabahar a železnice Chabahar-Zahedan,“ uvedl Zaríf ve svém prohlášení, informuje Sputnik.

Indická ministryně Suṣamá Svarádž, uvedla, že její země ignoruje americké obchodní sankce proti Íránu. „Indie bude dodržovat pouze sankce OSN a ne žádné sankce proti jednotlivé zemi,“ uvedla Svarádž. Írán je třetí největší dodavatel ropy v Indii. Indie koupila rekordních 27,2 milionu tun ropy z Teheránu během posledního finančního roku, který skončil v březnu 2018. To představuje 114% nárůst oproti předchozímu roku.