Československo dalo celému světu Mezinárodní den dětí

Dnes slavíme mezinárodní Den dětí a s trochou překvapení jsem zjistil, že kořeny tohoto dne jsou u nás v bývalém Československu. V roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila ,,Den pro ochranu dětí‘‘. Důvodem k vyhlášení bylo masové zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Oradour-sur-Glane v roce 1944.

Tomio Okamura

Datum oslav bylo ustanoveno na 1. červen, který připomíná sirotky v San Franciscu a první konferenci, jež se zabývala blahem dětí. Ze Dne na ochranu dětí se stal Den dětí, který slaví celý svět. I když máme svátky dva – je tu také listopadový světový Den dětí – který, mimo jiné, připomíná také vznik mezinárodní úmluvy na ochranu dítěte.

Abychom mohli takové svátky slavit, tak bychom si měli připomenout, že je třeba ty děti vůbec mít. Úmluva o právech dítěte také ukládá, že každé dítě má právo na oba rodiče a tím jsou myšleni skuteční biologičtí rodiče. Toto právo začíná být čím dál tím více pošlapáváno – u nás například historicky tím, že otcové jsou tradičně před českými soudy rodiči druhé kategorie.

Drazí přátelé co děti máte, věřte, že ten největší dar, který dětem můžete dát, jste Vy sami, Váš čas a Vaše radost s nimi. A Vám, co ještě děti nemáte, přeji dětí co nejvíce, protože platí i opak. Tím největším darem pro nás, jsou naše děti. Dávají našemu životu smysl a pomáhají nám, abychom viděli, jaké hodnoty mají skutečný význam.

Reklama: