Nás také! Totalitní praktiky: Twitter cenzuruje česká média

OSTRAVA | Twitter blokuje odkazy na některé weby českých médií. Portál byznyslidovky.cz informoval o tom, že ve čtvrtek nebylo možné na Twitteru vkládat odkazy na některé weby, včetně serveru Parlamentní listy, Protiproud.cz, AC24, svetkolemnas.info, zvedavec.org, osud.cz a také odkazy některých slovenských webů, které jsou v článku hodnoceny jako „alternativní“. Informuje Sputnik.

Ilustrační snímek

„Problém se týká i webů vydavatelství České expedice – vlastneckenoviny.cz a bezpolitickekorektnsoti.cz, kdy sdílení na twitter skončilo 6. 6. 2018. Od té doby nejdou na této sociální síti sdílet,“ uvedl šéfredaktor a ředitel vydavatele Radek Velička s tím, že dodal: „Na cenzuru jsme zvyklí. Cenzuruje nás například seznam.cz, který zrušil publikování reklam na našich webech, kdy nás připravil minimálně o sta tisíce korun.“

Jiří Ovčáček, tiskový mluvčí prezidenta ČR, ostře nesouhlasil s cenzurním projevem sociální sítě a pohrozil protestním dopisem, pokud společnost Twitter nezruší svá omezení:“Pokud cenzurní opatření nezmizí, budu příští týden kontaktovat společnost Twitter oficiálním protestním dopisem. Zavádění totalitních praktik je absolutně nepřijatelné. #1918 #1938 #1948 #1968″

Agentura Sputnik se obrátila na Vojtěcha Bednáře, odborníka v oblasti sociálních sítí, aby výše zmíněnou situaci okomentoval.

„Celkově řečeno mi to přijde jako zvláštní, dost excentrické rozhodnutí a nedivil bych se, kdyby to těm zablokovaným spíše pomohlo, protože když chcete soupeře umlčet, dáváte mu tím legitimitu,“ uvedl ve svém komentáři.

Rovněž dodal, že v západní civilizaci je zvykem, že například web, který porušuje zákony země, je znepřístupněn jen na základě rozhodnutí soudu anebo zákona. Tady část odkazů vyřadila sama síť Twitter a to na základě své afinity k nim.

Navíc odborník sdělil, že blokování na základě vztahu k názoru bylo na téže síti, tj. Twitteru nedávno zakázáno prezidentovi Spojených států, a i když se Trump odvolává, své kritiky neumlčí.

Reklama: