Nové průzkumy SANEP a CVVM

Podle průzkumu agentury SANEP by se nejsilnější stranou, pokud by se volby do poslanecké sněmovny uskutečnily v polovině května, stalo opět hnutí ANO. Získalo by 28,9% hlasů, což zhruba odpovídá výsledkům jiných agentur pro výzkum veřejného mínění. A odpovídá to v zásadě také výsledkům tohoto hnutí v předchozích průzkumech SANEP.

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz

Na druhém místě, podle průzkumu SANEP jsou Piráti s 13,9% a těsně za nimi s 13,8% ODS. S menším odstupem za těmito stranami je také Okamurova SPD s 12,2%. Až za nimi, ale už s jednociferným výsledkem, jsou s necelými 7% (6,8%) komunisté. Na šestém místě za nimi je ČSSD s 6,7%. Podle SANEP by těsně hranici 5%, která je rozhodná pro vstup do poslanecké sněmovny, překročili těsně ještě STAN (5,1%) a KDU – ČSL (5,5%). Naopak TOP 09 i podle SANEP by se 4% zůstalo před branami poslanecké sněmovny. CVVM se neshoduje s agenturou SANEP především v pozici stran politické levice. Hnutí ANO by i podle CVVM získalo ve volbách 29% hlasů.

Na druhém místě však by byla překvapivě ČSSD. Překvapivě proto, že žádná další výzkumná agentura takhle vysoko její momentální šance nevidí. Stejně tak KSČM má podle CVVM lepší volební preference (10,5%), nežli je tomu u agentury SANEP. Na dalších pozicích za ČSSD je v průzkumu CVVM ODS (13%) a Piráti (11%). Zdá se, že podle CVVM, i když čísla vcelku odpovídají u ODS preferencím podle SANEP i podle jiných agentur, nijak zvlášť neakcentuje to, že by se ODS stala na pravici gravitačním polem, přitahujícím hlasy pravicových voličů, kteří zvolna odcházejí od STAN, KDU – ČSL a zejména od TOP 09. Podle CVVM by výsledek SPD byl poněkud nižší (7,5%), nežli v průzkumu provedeném agenturou SANEP. Tři strany pravého středu a středu politického spektra – KDU – ČSL, STAN a TOP 09 – se i podle CVVM potácejí kolem hranice volitelnosti do poslanecké sněmovny, tedy 5%.

Celkově se nedomnívám, že v průzkumu CVVM jsou poněkud, oproti realitě přeceněny výsledky stran levice (ČSSD i KSČM) a pokud, poněkud, i když jen mírně podceněny, volební preference ODS a trochu silněji SPD. Pozice tří pravostředových stran je vlastně, podle obou výzkumných agentur, kolem hranice volitelnosti 5%.