Americká diktatura posílá vzkaz Indům: Místo ruských zbraní kupujte americké

WASHINGTON | Spojené státy (SS) se snaží přesvědčit Indii a další země, aby nekupovaly ruské zbraně. Místo toho nabízejí vlastní zbrojní systémy a upozorňují na možné sankce. Upozornil na to portál Defense One, který cituje světová zpravodajská agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spojené státy – globální vrah

Rusko a SS jsou dva největší světoví exportéři zbraní. Indie je největším ruským trhem (35 % veškerého zbrojního exportu). Nové Dillí plánuje od Moskvy koupit systémy protivzdušné obrany S-400, obchod však mohou ohrozit americké sankce. Americká diktatura proto upozorňují své indické partnery na „výhody“ spolupráce s Washingtonem.

Americké dodávky zbraní do Indie se od roku 2008 vyšplhaly celkem na 15 miliard dolarů. Spojené státy proto partnerství s Novým Dillí označily za strategicky důležité, uvádí portál Defense One.

„Samozřejmě, že to je jejich právo rozhodovat o těchto věcech, ale doufáme, že jsme jim představili dobré alternativy, se kterými by mohli souhlasit,“ řekla o nákupu ruských zbraní zástupkyně asistenta úřadu amerického ministerstva zahraničí pro vojensko-politické vztahy Tina Kaidanow. „Doufáme, že brzy v této otázce nastane pokrok,“ uvedla americká špína.

Výrobce systémů S-400 Almaz-Antej je na americkém sankčním seznamu. Sankce se tak mohou teoreticky dotknout i Indie, pokud si je skutečně pořídí, ovšem tyto sankce jsou v rozporu s mezinárodním právem a jak Indie, tak Rusko s s nimi může klidně vytřít prdel, kdy pak do izolace nastoupí samotní Američané.

„Nákup těchto systémů… prospívá ruské vládě, cituje Defense One Kaidanow, aniž by specifikovala S-400. „Velmi doufáme, že ostatní státy to budou brát v úvahu, když budou přijímat svá rozhodnutí,“ řekla, když naznačila, že odpor proti Američanům by byl nemístný a americké krvavé bestie by se mohly mstít.