Andy Babiš chce přes odpor všech prosadit přijetí eura

PRAHA | Babišova vláda se snaží připravit ČR na přijetí eura – a my říkáme jasné NE! vzkazuje politické hnutí Svoboda a přímá demokracie. Dále se představitelé vyjádřili i nutné novele školského zákona, jelikož povinný poslední ročník školek je nepřijatelný.

Tisková konference SPD

„Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně jsem jasně sdělil, že poslanci SPD nepodpoří vládní návrh o přijetí tzv. Fiskálního paktu EU, který předává rozpočtové pravomoci ČR pod diktát EU a je předpřípravou na přijetí eura,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura a dodal, že to absolutně odmítají.

Podle prohlášení na tiskové konferenci je ale snaha SPD o zastavení předávání našich pravomocí do Bruselu ve Sněmovně téměř osamocena. Poslanci nechtějí vyslyšet většinu lidí, kteří euro nechtějí a nechtějí ani, aby o tom občané rozhodli v referendu.

„Bohužel. Budeme bojovat. Dále jsem mluvil o našem návrhu zákona na zastropování neadekvátních doplatků na bydlení, které jsou zneužívány pro nepřizpůsobivé skupiny obyvatel. Je to potřeba opravdu účinně řešit,“ uzavřel Tomio Okamura.

Povinný poslední ročník mateřských škol musí být zrušen

„A na závěr jsme mluvili o návrhu školského zákona, kde prosazujeme, aby byl zrušen povinný poslední ročník mateřské školky, což způsobuje velké problémy rodičům, a aby byly přijímány děti do mateřských škol až od tří let, jelikož v současnosti nejsou schopny pečovat ve školkách o dvouleté děti – chybí potřebné materiální vybavení atd. Také situace, která se po zavedení povinného posledního roku předškolní výchovy vyvinula v oblasti administrativní náročnosti, je neúnosná. Dříve využívalo poslední rok před školou služby mateřské školy více než 90 % rodičů. Využívali to komfortně podle potřeby, někdy všech 5 dnů v týdnu, jindy některý den dali děti k babičce nebo zvolili jiný rodinný program,“ píše na svém facebooku Tomio Okamura a dále jej citujeme v plném znění:

Dnes probíhá administrativa mezi rodiči a mateřskou školou. Řeší se omlouvání a pedagogickým pracovníkům přibyly administrativní povinnosti.
Samozřejmě nelze zpochybnit význam předškolního vzdělávání. Z předchozí praxe je však zřejmé, že si to uvědomuje drtivá většina rodičů. V případech, kdy dojde k situaci, že dítě není zralé v 6-ti letech na nástup do základní školy, existuje dnes systém přípravných tříd na základních školách, kde mohou tento handicap dohnat.
Z výše uvedených důvodů je zřejmé, že zavedení povinného posledního roku mateřské školy bylo zbytečné a snížilo to komfort spolupráce mezi rodiči a mateřskou školou.

Druhým problémem je zavedení obligatorní, tedy zákonné, povinnosti pro mateřské školy přijímat děti od dvou let věku. Zde je třeba říct, že naprosto nezpochybňuji toto řešení v případě, kdy to zváží zřizovatelé mateřských škol na základě nízkých podmínek a zájmu rodičů. Je ale sporné tuto povinnost zavézt ze zákona, neboť přináší zásadní změnu do práce mateřských škol. Dvouleté dítě vyžaduje nikoliv předškolní vzdělávání, ale péči. Je to skupina dětí, která bude vyžadovat plošně stavební a technické úpravy v mateřských školách, oddělené vybavení vhodné pro děti už do dvou let věku, a bude znamenat změnu v personálním zajištění práce mateřských škol.
Je tedy otázka, proč tuto věc ukládat plošně a nenechat to na rozhodnutí zřizovatelů, především obcí a měst, které vychází z konkrétních podmínek.

Kandidát na primátora Prahy je kvalitní

„Dále jsme představili našeho lídra pro říjnové komunální volby v Praze – ing. Hynka Berana, věděckého pracovníka v oboru energetiky, který spolupracuje s Akademií věd a s Českým vysokým učením (ČVUT) a je spoluautorem věděckých publikací s Václavem Pačesem a Danou Drábovou. Hynek Beran vysvětlil základní body našeho programu pro Prahu,“ zmínil místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda SPD.