Tommy Robinson je politickým vězněm a vězněm svědomí

Evropskou událostí minulého týdne byla podle mne desetitisícová londýnská demonstrace na podporu politického vězně Tommyho Robinsona. Zajímavá je mimo jiné tím, že se na záběrech neobjevily žádné děti, minimum žen a žádní staří lidé. Účastníci od začátku počítali s tím, že budou napadeni policií! Počítali také s tím, že to pro spoustu z nich může znamenat vyhazov z práce a mnohaleté nebo doživotní problémy. Ti lidé projevili minimálně stejnou odvahu jako účastníci prvních protikomunistických demonstrací v 80. letech!

Petr Hampl | reprofoto: Debatní klub (Studio Kolektif Praha)

Nejde o to, že by rostl vztek britských pracujících. Ten je už řadu let na maximální úrovni. Je to v první řadě projev slabosti režimu, kterému se nepodařilo zablokovat organizátory ani je zastrašit ani jinak vše udusit v zárodku (jak to ještě před dvěma lety bez problémů zvládal).

Mimochodem, totéž vidíme v Německu. Brutální vražda 15leté dívky se v zásadě neliší od desítek jiných případů, které migranti spáchali v předcházejících letech. Neliší se ani vztek a strach německého obyvatelstva. Ale poprvé se stalo, že se režimu Angely Merkelové nepodařilo zabránit tomu, že se rozhořčení ventilovalo i ve velkých médiích a přelilo se do běžné diskuze.

Trhlinky se šíří, pád multikulturního totalitarismu se zase o kousek přiblížil. Je ale otázka, jestli ta změna přijde dost rychle. Evropa je mezitím obsazována.

loading...
loading...
Reklama:
loading...