Andy Babiš protlačil další krok k přijetí eura: Sněmovna podpořila přistoupení ČR k fiskálnímu paktu

PRAHA | Sněmovna dnes propustila do dalšího projednávání vládní návrh na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU, informují ParlamentniListy.cz.

Podlý zmrd Babiš se směje i Tobě | foto: FB zmrda Babiše

„Vláda schválila přistoupení letos v únoru, aby se přihlásila k principům rozpočtové odpovědnosti. Poslanci se prvním čtením návrhu zabývali v předchozích dnech už třikrát, kritizovali ho hlavně poslanci ODS a SPD. Podle nich připraví ČR o část její suverenity,“ píše server v perexu článku.

Smluvními stranami jsou nyní všechny členské státy EU s výjimkou České republiky a Velké Británie, jejíž voliči přede dvěma roky rozhodli, že Británie Unii opustí.

Návrh dnes ve Sněmovně odolal návrhu na zamítnutí, pro který hlasovalo 39 poslanců ODS a SPD. Proti zamítnutí bylo 103 poslanců. Návrhem se budou nyní zabývat zahraniční a rozpočtový výbor.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před poslanci opakovaně ujišťovala, že ratifikace smlouvy neovlivňuje rozhodnutí české strany o vstupu do eurozóny a nijak k němu dodatečně nezavazuje. Připomněla také, že vláda se loni v prosinci rozhodla datum vstupu do eurozóny nestanovovat. Jako argument pro přistoupení k paktu uváděla i to, že Česko se bude moci účastnit jednání eurozóny o jejím budoucím uspořádání.

Ministryně také řekla, že smlouva stojí mimo právní rámec EU. Proto nezakládá, ani neposiluje pravomoci Unie nebo Evropské komise vůči Česku. Podle ní si Česko nemůže přistoupením k paktu vyjednat ústupky v Unii, například pokud jde o kvóty na rozdělování migrantů, protože EU není smluvní stranou paktu.

Vojtěch Munzar (ODS) řekl, že vidí úpornou snahu o přijetí paktu, bagatelizaci dopadů, ale i veliké přesvědčování pro přijetí. To podle něj nevzbuzuje důvěru. Podle místopředsedy hnutí SPD Radima Fialy je pak součástí salámové metody vtahování ČR do eurozóny. O přijetí eura by podle něj měli rozhodovat občané v referendu. Neúspěšně navrhoval přerušit projednávání paktu do doby, až Sněmovna vysloví důvěru nové vládě, informovala ČTK.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že v celém fiskálním paktu není jediné slovo, které by Česko přibližovalo k přijetí eura. „Prostě to tam není,“ řekl s tím, že když někdo mluví v souvislosti s paktem o přijetí eura, dopouští se argumentačního faulu. Obdobně se vyjádřila i poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. „To tam skutečně není,“ podotkla.

Podle Jana Skopečka (ODS) Česko fiskální pakt nepotřebuje a jeho nepřijetí by nepoškodilo pověst země. „Je to neúčinná smlouva, nikdo na jejím základě nezačal hospodařit lépe,“ argumentoval.

Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv.

Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musejí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.

loading...

Komentáře:

Vaše osobní údaje budou použity k vyřízení publikování Vašeho komentáře, ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu,
a k dalším účelům popsaných na stránce ochraně osobních údajů.
Reklama:
loading...
Pivní bedekr