Peníze potřebným, ne parazitům

Je všeobecně známo, že SPD je hlavním a dlouhodobým kritikem současného systému plošné sociální podpory lidem, kteří by mohli pracovat, ale nepracují. Dnes jsme ale odmítli prázdný populismus lidovců, kteří svolali mimořádnou schůzi Sněmovny bez jediného konstruktivního navrhu, pouze s cílem se zviditelnit a pokusit se zvednout jejich upadající volební preference.

Tomio Okamura

My v SPD se dlouhodobě snažíme o změny v sociálním systému, který by měl být motivační. Na druhou stranu jedním dechem dodávám, že je třeba, aby stát, kraje a obce zajistili dostupné bydlení pro naše slušné a řádné občany a také, aby lidé dostávali takové mzdy, jaké si zaslouží. Podivejte se co jsem k tomu řekl dnes ve Sněmovně. A jestli souhlasíte, prosim sdílejte.

Vyvolat mimořádnou schůzi kvůli tomu, že vláda připravuje změny v dávkách na bydlení je z tohoto pohledu nesmysl. Jednak tyto změny Ministerstvo práce a sociálních věcí definitivně nepředstavilo, ale nepochybně je ještě na parlamentních výborech představí a budou se tam diskutovat a nepochybně budou mít poslanci připomínky a budou žádat změny. To je v pořádku. Následně v nějakém paragrafovém znění tyto návrhy budeme projednávat všichni a opět je budeme diskutovat, případně pozměňovat.

Souhlasím s tím, že je špatně nastavený systém. Pokud tady firmy s miliardovými obraty dávají zaměstnancům 15 až 20 tisíc čistého, pak je tu něco špatně, protože tím, že těmto lidem stát přispívá na bydlení, tak v podstatě nepřímo stát dotuje tyto miliardáře z řad majitelů firem tím, že financuje jejich zaměstnance. Ideální stav proto z našeho pohledu je, že ten kdo pracuje, nepotřebuje žádné dávky, protože má důstojnou dostačující mzdu a těm co pracovat nemohou – nemohoucím, nebo starým lidem, těm musí stát dát jeden přiměřený důstojný důchod, který postačí jak na obživu, tak na bydlení.

Další problém je se stěhováváním lidí do velkých měst. To samozřejmě bydlení prodražuje, zatímco na vesnicích jsou tisíce bytů a domů prázdné, nevyužité a neprodejné. Lék na to je jediný – musíme znovu budovat infrastrukturu v regionech, vrátit do nich obchody, lékaře, hospody, zajistit levnou a častou dopravu a také musíme pomáhat lidem nejen se startovacím bydlením, ale také s prací. To znamená, neházet lidem byrokratické klacky pod nohy a nesdírat je z kůže nesmyslnými daněmi a formuláři.

Tohle ovšem jedna mimořádná schůze nevyřeší a jak znám naše kolegy tzv. Demokratického bloku pana Kalouska, tak tohle ani není jejich cílem. Cíl je trochu se zase před komunálními volbami zviditelnit, když jim ty jejich preference tak drasticky padají. KDU – ČSL, která tuto schůzi svolala, mohla v minulé vládní koalici udělat cokoliv i pro ty, co berou dávky na bydlení. Jak víme, nikdo z nich neudělal nic. Pan Kalousek samozřejmě ve svých vládách také nic pozitivního.

Mimořádnou schůzi ze strany KDU-ČSL proto považuji pouze za mimořádné pokrytectví, kdy téma, které je třeba skutečně poctivě odpracovat, zneužívají strany v úpadku pro své zviditelnění. A tyto strany když byli sami ve vládě, tak nic pro zlepšení neudělali. Vyzývám vás tedy, přestaňte řečnit a pojďte společně konkrétně pracovat na dobrém řešení.

Reklama: