Podlehli tlaku Řecka! Makedonská vláda schválila návrh zákona související se změnou názvu země

SKOPJE | Makedonská vláda schválila v pondělí návrh zákona, který souvisí s uzavřením dvoustranné dohody s Řeckem o novém názvu této bývalé jugoslávské republiky a s její ratifikací v parlamentu. Vláda předloží tento návrh nyní zákonodárcem. Informuje o podlehnutí řeckému nátlaku slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

K ratifikaci dohody, proti které protestovali v Skopje v neděli odpůrci nového názvu země, je potřebná prostá většina hlasů, což v případě 120-členného zákonodárného sboru znamená za účasti nejméně 61 poslanců v jednacím síni minimálně podporu 31 z nich.

Název Bývalá jugoslávská republika Makedonie, pod kterým byla země dočasně registrována od roku 1993 i v OSN, by ve smyslu dohody měl nahradit název Republika Severní Makedonie.

Dokument podepsali v neděli ministři zahraničí obou zemí. Parlamenty obou zemí musí dohodu ratifikovat. K oficiální změně názvu země by mělo dojít až po plebiscitu v Makedonii plánovaném na podzim 2018. Pokud by občané v referendu nový název schválili, mělo by dojít i k úpravě makedonské ústavy.

Kdyby se tak nestalo, v zemi by se měly uskutečnit předčasné parlamentní volby, které by se staly současně i jakýmsi neformálním referendem.