Světu dochází písek. Obchoduje se s ním i na černém trhu

MOSKVA | Světu hrozí nedostatek písku, varuje televize RT. Písek je základním stavebním materiálem. S růstem aglomerace však o něj můžeme přijít. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Písek na Sahaře

Podle statistik ročně spotřebujeme 50 miliard tun písku, což je dvakrát tolik, co za stejné období vyprodukují všechny řeky světa. Podle novináře Vince Beisera, který o tomto problému napsal několik monografií, hlavní příčina spočívá v rozrůstání měst obzvláště v rozvojovém světě.

V posledních letech Čína spotřebovala více písku než Spojené státy za celé 20. století. V Indii se z písku stala natolik lukrativní komodita, že s ním začal podnikat i organizovaný zločin. Největší zločineckou organizací v Indii je tzv. Písečná mafie, jež zaměstnává kolem 75 000 lidí, kteří se potápějí pro písek v řekách. Pracují 12 hodin denně v otrockých podmínkách a denně se musí potopit až 200krát.

Poptávka po stavebním materiálu stoupne v roce 2019 o 5,2 % na 51,7 miliardy tun. Obchod s pískem ve stavebnictví dosahuje 70 miliard dolarů ročně. Program OSN pro životní prostředí již vyzval státy, aby zavedly všeobecně platné regulace ve všech zemích světa a mezinárodních vodách.