Výsměch chudým lidem; Nemáte chleba, jezte koláče. Vařte ze zvětralého vína

Opravdu se nestačím divit tomu, co všechno se dá financovat z fondů EU. Tedy abych byl přesný – za co všechno se dají vyhodit peníze z fondů EU. Tragikomickým příkladem je kuchařka pro chudé. Nedivím se, že právě skupina osob, pro které je tato kuchařka určena, ji považuje za výsměch.

Ivo Valenta | repro: PL

Začínáme totiž tím, že ty nejchudší skupiny, které mají vařit z povadlé zeleniny a slupek, musí vlastnit počítač, aby si tuto online kuchařku mohly stáhnout. Jakýkoliv masový pokrm (špagety, karbanátky, masové kuličky, rizoto, zapečené těstoviny nebo brambory a dokonce i gulášová polévka) se vytváří z masa v konzervě, která je mnohdy dražší než maso samotné, o výživové hodnotě ani nemluvě. O zvětralém vínu jako ingredienci v lednicích nejchudších by se asi také dalo polemizovat.

Kuchařka fakt stojí zato – prohlédl jsem si ji a považuji ji za výsměch chudým lidem. Na jedné straně by měli použít jako ingredience stonky z rajčat, slupky z mrkve, petržele a celeru, kořínky pórku, zdřevnatělé konce chřestu a tvrdé košťály brokolice (což ale znamená, že veškeré tyto potraviny musí lidé mít doma – tedy nechápu, proč mají používat jen slupky), aby hned na další straně našli recept, obsahující ingredience jako vejce, smetana, mléko, čokoláda, rum, pomerančová kůra, máslo apod. – které do kuchařky pro nejchudší příliš nepatří.

Tento počin by byl opravdu úsměvný, kdyby se peníze z fondů nedaly pro sociálně slabé skupiny využít daleko lepším způsobem.

Reportáž opravdu stojí za zhlédnutí…

Reklama: