V Rusku okomentovali plány D. J. Trumpa na budování kosmických vojsk

MOSKVA | V Moskvě upozornili na plány Američanů vytvořit vojensko-kosmické síly, uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Marija Vladimirovna Zacharova na briefingu. „Tento krok je dalším potvrzením toho, že Washington má v úmyslu stáhnout zbraně do vesmíru s ohledem na možné vedení vojenských operací tam,“ dodala mluvčí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

V předvečer Donald Trump stanovil úlohu předat vojenské vesmírné jednotky do odděleného typu vojsk. Podle vedoucího Bílého domu se Spojené státy (SS) zaměřují na dominantní postavení ve vesmíru a nemají v úmyslu se „plést“ za Ruskem a Čínou.

O plánech vytvoření vojensko-vesmírných sil Trump poprvé promluvil v březnu. Řekl, že o tomto rozhodnutí uvažoval už delší dobu a dospěl k závěru, že tato myšlenka je vynikající. Zároveň prezident zdůraznil, že nová národní obranná strategie nepopírá možnost boje ve vesmíru.

Koncem února náčelník štábu amerického letectva David Goldfayn řekl, že válka ve vesmíru je záležitostí několika nadcházejících let. Podle jeho názoru musí Washington dosáhnout nadřazenosti v této oblasti. Ovšem zatím neumí k orbitu vynést ani člověka.