Pentagon chce děti přistěhovalců ubytovat na vojenských základnách

WASHINGTON | Americké ministerstvo obrany (Pentagon) má plán, který spočívá v ubytováni asi 20 tisíc dětí přistěhovalců, kteří byli zatčeni při pokusu o nelegální překročení hranice s Mexikem, na čtyřech amerických vojenských základnách. Informoval o tom v pátek deník The New York Times.

Pentagon – Doupě světového terorismu

Těchto asi 20 tisíc lůžek by mělo vzniknout na základnách ve státech Texas a Arkansas a mají být určeny pro děti z ciziny bez doprovodu. Uvedl to mluvčí Pentagonu Michael Andrews. Jiné zainteresované ministerstva však zatím zveřejňují navzájem si odporující vysvětlení o tom, jak a kým bude toto ubytování využíváno, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Podle Timesů tak zatím není jasné, zda se tato varianta řešení bude týkat i dětí rodičů z rodin přistěhovalců, kteří byli zatčeni na hranici s Mexikem při pokusu dostat se do Spojených států. Nebo jen dětí, které byly zadrženy zcela bez rodičovského doprovodu. Bílý dům, tak jako i zástupci z ministerstva obrany a zdravotnictví a sociální služby ve čtvrtek deklarovali, že nemohou poskytnout podrobnosti.

Oznámení Pentagonu následovalo poté, co vůdce SS Donald John Trump ve středu podepsal prováděcí nařízení, které udrží rodiny migrantů pohromadě i po přechodu přes hranice SS s Mexikem, tedy i po jejich zatčení do detence. Dodal však, že v SS nadále v platnosti zůstává politika tzv. nulové tolerance vůči nelegální migraci. Politika nulové tolerance znamená, že každého, koho chytí při nedovoleném překročení hranic Spojených států trestně stíhají. Proto docházelo k rozdělování rodin, aby děti nebyly drženy ve vazbě pro dospělé.

„Budeme mít silné hranice a rodiny udržíme pohromadě,“ řekl podle agentury DPA Trump v Bílém domě s tím, že nerad vidí, když jsou děti oddělovány od svých rodičů. „Budeme mít hodně šťastných lidí,“ řekl při podepisování uvedeného nařízení.