Korejci jednali o setkání rozdělených rodin

SOUL | Představitelé Korejské republiky a Korejské lidově demokratické republiky dnes jednali o možnosti setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. S odvoláním na jihokorejské média o tom informovala agentura DPA. Zprávu přinesl slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Kim Čong-un a Mun che-in

Podle televizní a rozhlasové společnosti KBS jihokorejská delegace na schůzce navrhla, aby byly rodinám umožněno návštěvy v rodných městech a poštovní kontakt. Jižní Korea zároveň věří, že takové jednání umožní, aby se setkání rozdělených rodin konaly pravidelně.

Rozhovory delegací obou korejských republiky konaných v hotelu na Diamantové nahoře (Kumgang) v turistické oblasti na jihovýchodě KLDR, byly součástí dohody mezi korejskými vůdci Mun Če-inem za jih a Kim Čong-unem za sever uzavřené na historickém dubnovém summitu.

Korejští lídři se tehdy dohodli, že setkání rozdělených rodin se bude konat 15. srpna. Tehdy si obě země připomínají Den osvobození. Naposledy k podobnému setkání rodin došlo v říjnu v roce 2015.

Obě země jsou totiž technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka skončila před více než šesti desetiletími jen příměřím.