Vladimir Vladimirovč Putin a Mun če-in podpořili denuklearizaci Korejského poloostrova

MOSKVA | Prezidenti Ruska a Jižní Koree se shodli na podpoře úsilí, které povede k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova a prohlásili, že nedávný dialog mezi Spojenými státy a Korejskou lidově demokratickou republikou pomůže zmírnit napětí v oblasti. Zprávu přineslo slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Mun če-in a Vladimir Vladimirovič Putin | foto: HlavneSpravy.sk

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin a jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in se v pátek po jednání v Kremlu shodli na pokračování společných snah o nastolení kompletní denuklearizaci na Korejském poloostrově a zajištění permanentního míru a stability na tomto poloostrově, jakož i v severovýchodní Asii, informuje tiskový odbor Kremlu.

„Když jsme si povídali o mezinárodní agendě, zaměřili jsme se na situaci, která obklopuje Korejský poloostrov. Zdůraznili jsme, že dění v tomto regionu se v uplynulém čase postupně zlepšuje,“ řekl prezident Putin, Vladimir Vladimirovič. Prezidenti své komentáře zveřejnili ve společném prohlášení, informuje rozhlasová stanice Svobodná Evropa.

Dále se prezidenti Ruska a Jižní Koree shodli na prohlášení, že nedávný historický summit amerického prezidenta Donalda Johna Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v Singapuru bude mít pozitivní účinek. Prezidenti rovněž vyjádřili naději, že snížené napětí vytvoří příležitosti pro ekonomické projekty a budování infrastruktury, díky kterým se Jižní Korea bude moci prostřednictvím KLDR propojit s Ruskem.

V předmětném prohlášení jsou zvlášť citovány železniční projekty včetně spojení mezi východoruským pohraničním městem Chasan a severokorejským přístavem Radžin. Mezi dalšími otázkami jednání figuroval i boj proti terorismu, spolupráce v oblasti energetiky, vesmíru a mírového využívání jaderné energie, doplňuje agentura TASS.

Reklama: