Makedonský prezident odmítá podepsat dohodu z Řeckem o změně názvu země

SKOPJE | Spor mezi Makedonií a Řeckem o název Makedonie může urovnat dohoda, kterou podepsaly obě země. Makedonský prezident Ďorge Ivanov ji však odmítá podepsat. Podle něj na to nemá mandát, píše agentura MIA. Ďorge Ivanov podruhé zopakoval, že dohodu s Řeckem nepodepíše. Uvedl: „Nemám mandát, abych podepsal dohodu.“ Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Makedonská vlajka

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias varoval, že je v zájmu Makedonie dohodu podepsat, která jí otevírá cestu do Evropské unie. Právě spor o název země brání Makedonii vstup do EU a Severoatlantické aliance, kdy toto vetuje právě Řecko.

Dohodu, která má ukončit spor mezi oběma zeměmi, podepsali 12. června premiéři Makedonie a Řecka Zoran Zaev a Alexis Tsipras. Země se tak má nově jmenovat Republika Severní Makedonie. Podle Athén název „Makedonie“ může pouze označovat region na severu Řecka. Což je ovšem přepisování starověké historie, jelikož Makedonie byla řecký region se Slovanskou většinou. Jedná se o další brutální útok na Slovany.

V roce 1995 Řecko souhlasilo, že jeho severní soused může používat název „Bývalá jugoslávská republika Makedonie“, dokud se spor nevyřeší.

Reklama: