Zeman jmenoval vládu StBáka Babiše. Poche jmenován nebyl

PRAHA | Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes ráno po deváté novou menšinovou vládu premiéra, StBáka, trestně stíhaného, exkomunisty Andreje Babiše, kterou vytvořilo hnutí ANO s ČSSD za podpory KSČM. Slavnostní ceremoniál se konal na Pražském hradě.

Druhý Babišův soubor kreténů se Zemanem | foto: PL

Nový kabinet již nazvaný i jako Kabinet kuriozit, či Druhý soubor kreténů, či Komoušská vláda se má hned po jmenování sejít na svém prvním jednání. V průběhu dopoledne by měl premiér uvést do úřadu prvních čtyř ministrů. Komoušská proto, že je tvořena komunisty z ANO, komunisty z ČSSD a komunisty z KSČM, sám Babiš byl členem KSČ a spolupracoval s StB.

O důvěru Poslanecké sněmovny chce Babiš požádat 11. července. Pozitivní výsledek hlasování by měla zajistit KSČM, která bude mít vliv na vládu poprvé od pádu komunistického režimu. Vláda se bude v 200-členné Sněmovně opírat o většinu 108 poslanců; ANO a ČSSD mají dohromady 93 křesel, pokud komunisté z KSČM necouvnou, jelikož o podpoře vlády budou definitivně jednat až o tomto víkendu.

„Neobsazené zatím zůstane ministerstvo zahraničí (dočasně ho povede Jan Hamáček), kde se vlády měl ujat europoslanec Miroslav Poche, kterého však Zeman odmítl jmenovat,“ informuje Sputnik.

eman následně všem poblahopřál. „Chtěl bych poděkovat i předchozí vládě, která pracovala jako soudržný tým. A věřím, že tento týmový duch se přenese i do spolupráce této vlády,“ sdělil Zeman s tím, že 11. července předstoupí před Poslaneckou sněmovnu, aby podpořil vznik vlády. V září pak chce také vládu navštívit při projednávání zákona o státním rozpočtu. „Chtěl jsem vám popřát hezkou dovolenou, ale jak znám pana premiéra, tak ta dovolená moc nebude,“ dodal Zeman, jenž věří, že vláda důvěru dostane. Píšou ParlamentniListy.cz

„Děkuji vám, že jste jmenoval novou vládu České republiky. Slibuji vám, že naše vláda bude bojovat za bezpečnost našich lidí, budeme bojovat proti ilegální migraci. Naše vláda bude bojovat proti korupci, byrokracii, plýtvání,“ řekl Babiš.

Nová česká vláda má následující složení:

Premiér
Andrej Babiš
Ministerstvo pro místní rozvoj
Klára Dostálová
Ministerstvo životního prostředí
Richard Brabec
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Petr Krčál (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo vnitra
Jan Hamáček (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo zahraničních věcí
(neobsazeno bude řídit Hamáček)
Ministerstvo obrany
Lubomír Metnar
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Marta Nováková
Ministerstvo zdravotnictví
Adam Vojtěch
Ministerstvo spravedlnosti
Taťána Malá
Ministerstvo financí
Alena Schillerová
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Robert Plaga
Ministerstvo dopravy
Dan Ťok
Ministerstvo zemědělství
Miroslav Toman (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo kultury
Antonín Staněk (nominovaný ČSSD)