Antarktidu sužují mrazy. Ochladilo se až na rekordních – 98 °C

PRINCEZNA ALŽBĚTA | Každý dech přináší bolest. Na Antarktidě se ochladilo až na rekordních – 98 °C, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Tyto údaje vědci pozorovali v malých nížinách během velmi suchého a bezoblačného počasí.

Ilustrační snímek

Vědci (glaciologové), kteří studují přírodní ledy na povrchu země, promluvili o novém mrazivém záznamu, ke kterému došlo Antarktidě. Zaznamenali asi 100 případů, kdy teplota na východě kontinentu klesla na —98 stupňů Celsia, uvádí časopis Geophysical Research Letters. Takovéto indikátory specialisté pozorovali v malých nížinách během velmi suchého a bezoblačného počasí během zimy v letech 2004 — 2016.

Zdá se, že jde o nový rekord. Koneckonců, předchozí teplotní minimum bylo zaznamenáno na japonské antarktické stanici Kupol Fuji v roce 2010, kdy teplota klesla na mínus 93,2 stupňů.

„Nikdy jsem nebyl v takovém chladu a doufám, že nikdy nebudu,“ říká jeden z autorů studie Doyle Rice. Říká se, že každý dech přináší bolesti a musíte být velmi opatrní, aby vám při dýchání nezmrzl krk a plíce.