OLAF prošetří podezření na zneužití dotací u firem z holdingu Agrofert

PRAHA | Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se bude na podnět Kontrolního výboru (CONT) zabývat podezřením na zneužití evropských dotací firmami z holdingu Agrofert, informoval lidovecký poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský.

Ilustrační snímek

„Podezření na neoprávněné vyplacení dotací zveřejnila Česká televize ve svém pořadu Reportéři. Vedení výboru CONT jejich zjištění považovalo za natolik závažné, že se už minulý týden podal podnět k vyšetřování přes Olaf,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem výboru.

ČT dále informuje: „Sáhnout si na dotaci, bez ohledu na to, jak je velká a zda mám na ni nárok. To se ukázalo jako pravidlo firmy Agrofert v kauze Čapího hnízda, kde společnost kromě sporné padesátimilionové dotace neoprávněně čerpala i příspěvek na kozy a berany: ve výši několika tisícovek korun ročně. Když to prasklo, dotaci vrátila. V našem případě jde o podobný princip. Podle odborníků čerpaly další dvě společnosti z holdingu Agrofert dotace pro malé a střední podniky, ačkoli na ně neměly nárok. Schválil to podpůrný fond, podřízený tehdejšímu ministru zemědělství Marianu Jurečkovi, podle kterého je to běžná praxe.“

Reklama: