Rath obvinil Zemana ze zmanipulování soudního verdiktu, kterým byl odsouzen do vězení

PRAHA | David Rath odmítl své středeční odsouzení za korupci a prohlásil, že rozsudek byl vynesen na přání prezidenta České republiky Miloše Zemana. Informoval o tom zpravodajský server Teraz.sk, který provozuje TASR.

Miloš z Eman a Dr,áth

Ratha odsoudili ve středu, již podruhé. První rozsudek byl jako nepravomocný nadřízeným soudem zrušen. David Rath byl odsouzen na osm a půl roku vězení za přijetí úplatku a ovlivňování veřejných zakázek. Soud také Rathovi zabavil majetek v hodnotě 20 milionů korun.

„Rozsudek je na přání prezidenta republiky, který tlačil na soudce, vyhrožoval jim a porušoval několik ústavních principů,“ prohlásil David Rath na brífinku, který po vynesení verdiktu uspořádal před Pražským hradem.

Zasahování hlavy státu do celé kauzy lze podle Ratha kvalifikovat jako porušování principů presumpce neviny a nezávislosti soudů. Prezident podle něj opakovaně porušuje Ústavu ČR, což v minulosti dokázalo i jeho odmítnutí jmenovat některých profesorů vysokých škol. Zeman také podle Ratha nestrpí, když mu někdo není po vůli.

David Rath podle vlastních slov znal znění rozsudku již několik dní předem, což podle něj dokazuje „loutkový“ charakter české justice. Jeho obhájce proto podal odvolání proti středečnímu rozsudku již v úterý. Dále se přirovnal k obětem komunistického soudnictví. „Krajský soud svým dnešním rozhodnutím vrátil českou justici do 50. let,“ prohlásil a připomněl, že verdikt byl vynesen právě v den výročí popravy české političky Milady Horákové.