Helsinky budou hostit summit Vladimira Vladimiroviče Putina a Donalda Johna Trumpa

MOSKVA | Schůzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa proběhne 16. července v Helsinkách, oznámila tisková služba Kremlu, informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump |foto: Sputnik (© AFP 2018 / Jorge Silva)

„Během jednání bude projednáván aktuální stav a perspektiva dalšího rozvoje rusko-amerických vztahů a také aktuální otázky mezinárodního pořadu dne,“ uvádí se ve zprávě.

Bude to prvního plnohodnotná schůzka dvou lídrů, která neproběhne na pozadí některého ze summitů. Nedávno v Rusku byl kvůli přípravám schůzky poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton, který se sešel s Vladimirem Vladimirovičem Putinem, ministrem zahraničí Sergejem Viktorovičem Lavrovem a zástupci Rady bezpečnosti Ruské federace.

Vladimir Vladimirovič Putin při této příležitosti konstatoval, že vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou momentálně na špatné úrovni, což je podle něj zejména důsledkem amerického politikaření. Vyjádřil také naději, že návštěva Boltona vyústí do prvních kroků k jejich zlepšení.

Dále se ruský prezident vyjádřil, že Rusko si nikdy nepřálo konfrontaci se Spojenými státy, a nabídl debatu: „Co je možné udělat pro obnovení plnohodnotných vztahů založených na rovnosti a vzájemné úctě.“

Americký vůdce má na 11. a 12. července naplánovanou účast na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu, 13. července bude na své první oficiální prezidentské návštěvě Británie, kde se setká i s královnou Alžbětou II, informuje agentura AP.