Lodě zločinecký neziskovek, co importují vetřelce, nebudou moci v Itálii ani tankovat

ŘÍM | Italský ministr vnitra Matteo Salvini zaujal v pátek ještě tvrdší postoj k nasazování „záchranářských lodí nevládních organizací“ ve Středozemním moři, odkud dosud přiváželi k břehům Itálie nelegální migranty. Podle jeho vyjádření, které agentura APA převzala z italských médií, po novém nebudou moci tato plavidla zakotvit v italských přístavech ani pokud jde jen o tankování. Prostě se k nim Itálie bude chovat jako k pirátům.

Matteo Salvini | foto: The Local Italy

Matteo Salvini se v dané záležitosti dohodl s ministrem dopravy Danilem Toninellim, který má na starosti i provoz přístavů. „Cizí lodě, které jsou financovány netransparentně cizími mocnostmi, v Itálii nesmějí zakotvit,“ řekl šéf resortu vnitra.

Italský ministr vnitra v této souvislosti rovněž poznamenal, že Itálie nebude zřizovat žádné další přijímací střediska. Plánované jsou jen centra pro repatriaci migrantů bez nároku na pobyt, a to po jednom v každém italském regionu.

Italský premiér Giuseppe Conte přivítal v pátek dohodu o migraci, ke které dospěli lídři EU na summitu v Bruselu. Zmínil přitom i možnost zřídit v zemích EU tzv. kontrolované centra, kde by byly umístěny osoby žádající o azyl.