Sokolové jsou připraveni na slet. Chystají průvod, hromadná cvičení i premiéru v Národním divadle

PRAHA | Největší (nejen) sportovní událost v České republice v letošním roce se blíží. XVI. všesokolský slet proběhne v Praze od 1. do 6. července a nabídne nejen programy hromadných cvičení v Eden Aréně, ale i mnoho dalších sportovních a kulturních akcí, informuje Sokolská tisková zpráva.

Všesokolský slet | reprofoto: youtube.com

Jedna z nejatraktivnějších součástí sletu se uskuteční hned na úvod 1. července. V zahajovacím sletovém průvodu se vydá centrem Prahy na 13 000 domácích i zahraničních sokolů. Řada sportovních, společenských a kulturních akcí pak vyvrcholí divácky atraktivním programem hromadných cvičení. 15 000 cvičenců, z toho 1 500 ze zahraničí, předvede na stadionu v Edenu 13 skladeb. 11 z nich je připraveno sokolským hnutím, včetně jedné skladby česko-slovenské (symbolicky pojmenované Spolu), s jednou skladbou se představí Česká asociace Sport pro všechny a s jednou skladbou vystoupí hosté ze zahraničí. Letošní ročník připomene i 100 let samostatné republiky a klíčovou roli, kterou při jejím založení sokolové hráli – slet je také součástí oficiálních oslav výročí.

Dvě tváře hromadných cvičení

Slet nabídne dva odlišně komponované programy hromadných skladeb s různým scénickým pojetím a za rozdílných světelných podmínek. Ve čtvrtek 5. července bude program slavnostně zahájen ve 21:00, následovat bude večerní provedení 11 hromadných skladeb za scénického osvětlení. O den později bude program zahájen již ve 14:00. Na řadě bude další série 10 skladeb včetně těch pro nejnižší věkové kategorie. Odpolední program vyvrcholí slavnostním zakončením všesokolského sletu, při kterém se mj. na ploše sejdou cvičenci ze všech sletových skladeb.

„Každý z obou dnů hromadných cvičení je originální svým programem, scénickým provedením, atmosférou. Rozhodně neprohloupí ten, kdo se přijde podívat ve čtvrtek i v pátek,“ zve do Edenu náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který má program v Edenu na starosti.

Vedle sportu také kultura

Slet bude mít tradičně kromě sportovní i svou kulturní část. Například na scéně Národního divadla u příležitosti slavnostního zahájení vystoupí soubor sokolského Divadla pod Petřínem, což bude poprvé za dobu existence Národního divadla, kdy v něm odehrají představení ochotníci. Díla předních českých výtvarníků inspirovaná sletem a Sokolem zase posloužila jako předlohy pro sletové pohlednice. Po Praze se také chystá mnoho dalších vystoupení, výstav a doprovodných akcí.

„Předsletová horečka u nás vrcholí, na druhou stranu už se ale já i moji kolegové samozřejmě moc těšíme. Na setkání s ostatními sokoly z Čech i ze zahraničí, s našimi partnerskými organizacemi a hlavně s veřejností. Jsem ráda, že dokážeme nabídnout tak široký a pestrý program a že naši ochotníci to dotáhli až na prkna Národního divadla,“ uvádí starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Premiéra v Národním divadle

Na scéně Národního divadla poprvé za dobu jeho existence odehrají představení ochotníci – sokolské amatérské soubory Divadlo pod Petřínem, Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelní spolek Lázně Toušeň zahrají komedii Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Hlavní dohled nad představením bude mít režisér Bohumil Gondík. „Je to velký závazek, ale samozřejmě také zážitek, který se v naší divadelní kariéře asi už nikdy nebude opakovat,“ přiznává režisér Divadla pod Petřínem Bohumil Gondík.

Sokol Gala: špičkový sport v sokolském podání

Program Sokol Gala bude přehlídkou toho nejlepšího sokolského výkonnostního a vrcholového sportu. Divákům v úterý 3. července v 19 hodin předvede v pražské O2 areně své dovednosti na 500 vystupujících, zástupců více než 20 tradičních i méně tradičních sportů z České obce sokolské a také zahraniční hosté z Kanady, Dánska a Slovinska. Diváci se mohou těšit na pořad komponovaný ze sportovních a tanečních vystoupení, doprovázený unikátními archivními záběry slavných sokolských sportovců a mluveným slovem komentátorů. Průvodcem večerem bude i známý divadelní soubor Cirk La Putyka – řada jeho členů prošla sokolskými oddíly. V programu se objeví třeba i capoeira, mašeři, šerm, taekwondo nebo teamgym. Mezi sportovci najdeme mnoho mistrů republiky a účastníků z mistrovství Evropy nebo světových šampionátů.

Vzniká kolekce obrazů se sletovou a sokolskou tematikou

Letošní slet navázal na tradici předválečnou tradici, kdy na výtvarné stránce akce spolupracovali významní výtvarníci své doby, například Mikoláš Aleš, Max Švabinský nebo Alfons Mucha. Česká obec sokolská letos iniciovala vznik kolekce výtvarných děl inspirovaných sletovou a sokolskou tematikou, do níž přispěli Stanislav Diviš, Michal Cihlář, Ivan Komárek, Aleš Najbrt, Pavel Roučka, Zdeněk Netopil a Jakub Špaňhel. Díla budou vystavena například během slavnostního zahájení v Národním divadle či během hromadných cvičení na stadionu v Edenu.

Výzvu jsem přijal velmi rád, protože tématu velkých sportovních akcí se věnuji průběžně. Pro současné obrazy jsem použil motivy z pátého sletu z roku 1907. Chtěl jsem ale, aby výsledná estetika obrazu byla odlehčená, veselá a povzbudivá. Není marné se pokoušet pod perutěmi Sokola křísit pohybovou všestrannost mládeže a zrovna tak propagovat pochopení pro současnou výtvarnou estetiku,“ říká Stanislav Diviš.

„Ni zisk, ni slávu!“: společná výstava Národního muzea a České obce sokolské Národní muzeum a Sokol připravily zajímavou výstavu s názvem „Ni zisk, ni slávu!“. V prostorách Tyršova domu budou návštěvníkům představeny předměty pojící se k historii Sokola a všesokolských sletů či z pozůstalosti Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Výstava potrvá do 8. července, otevřeno je každý den od 10.00 do 18.00. Vstupné je zdarma.

Slet v partnerských médiích

Česká televize bude od 1. do 6. 7. denně vysílat sletové zpravodajství ve Sletových minutách na ČT Sport. Sletový průvod 1. července pokryje přímými vstupy v celkové délce 40 minut. 4. 7. odvysílá ČT Sport ze záznamu program Sokol Gala, oba programy hromadných cvičení bude vysílat v přímých přenosech na ČT 2, resp. ČT Sport. Letošní novinkou je přímý přenos pátečního slavnostního zakončení na ČT 1.

V přímých reportážích se z Edenu budou hlásit i reportéři Českého rozhlasu. Obě média spolu s Deníkem navíc plánují bohaté zpravodajské pokrytí všech sletových událostí. Deník svým čtenářům navíc nabídne před začátkem sletového týdne speciální sletovou přílohu s řadou užitečných informací pro účastníky i návštěvníky sletového týdne.