Írán dodrží své závazky vyplývající z jaderné dohody

BERN | Írán dodrží své závazky vyplývající z dohody o svém jaderném programu, pokud se naplní přísliby, které z ní vyplývají. Během návštěvy Švýcarska to v úterý v Bernu prohlásil íránský prezident Hasan Ruhání. Ten se předtím s švýcarskými vládními činiteli dohodl na prohloubení dvoustranných vztahů. Ani jedna ze stran však k tomu neuvedla další podrobnosti, uvedla agentura DPA.

Hasan Rúhání | foto: ze-sveta.cz

Mezinárodně angažované firmy musí při obchodních transakcích s Íránem počítat s americkými sankcemi poté, co americký prezident Donald John Trump odstoupil od dohody s Íránem a zpřísnil sankce uvalené na islámskou republiku. Pokud by se Američanům nepodřídily, tak by sankce dopadly i na ně. Jedná se o americký ekonomický terorismus.

Nejvyšší íránský představitel v pondělním projevu ke krajanům ve Švýcarsku varoval, že regionální zásobování ropou může být ohroženo, pokud se Spojeným státům podaří své spojence přesvědčit, aby přestali kupovat íránskou ropu. Írán je s více než dvěma miliony barelů denně druhým největším vývozcem v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

A právě Donald John Trump požádal, aby Saúdská Arábie, která je v regionu íránským rivalem zvýšila těžbu o dva miliony barelů denně, což ovšem odporuje dohodám OPEC.

Reklama: