Polská rusofobie bez hranic: Evropa nepotřebuje Severní proud 2

VARŠAVA | Polský ministerský předseda Mateusz Jakub Morawiecki, pocházející z Polskem okupované země Koruny české Slezska z Vratislavi, během debat o budoucnosti Evropy v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie nepotřebuje výstavbu plynovodu Severní proud 2. O deviantním vyjádření Šlonzáka informuje Sputnik.

Mateusz Jakub Morawiecki | foto: Sputnik (© AP Photo / Ferdinand Ostrop)

Evropská unie nepotřebuje Severní proud 2,“ řekl Mateusz Jakub Morawiecki a znovu zdůraznil, že plynovod není ekonomickým, ale spíše politickým projektem. Podle něj je projekt nástrojem umožňujícím Rusku ovlivňovat nejen evropskou ekonomiku, ale také politiku. Těmito slovy papouškoval americké postoje, kdy Poláci jsou po Britech největší užiteční idioti americké zahraniční politiky v Evropě, avšak Poláci jsou oproti Britům i poslušní jako poslední děvky, kteří kouří Američanům jejich nemyté ocasy.

Projekt Severní proud 2 zahrnuje výstavbu dvou řad plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard m³ plynu ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře až do Německa. Nový plynovod má být vybudován vedle Severního proudu. Společností, která byla založena pro plánování, výstavbu a provoz plynovodu Severní proud 2, je Nord Stream 2 AG (kontrolovaná společností Gazprom). Povolení k výstavbě už vydalo Německo, Finsko a Švédsko. Zbývá ještě získat souhlas Dánska.

Proti realizaci Severního proudu 2 vystupuje řada zemí, zejména pak Ukrajina, která se obává, že přijde o zisky z přepravy ruského plynu. Proti jsou také Spojené státy se svým ambiciózním plánem týkající se exportu vlastního LNG do Evropy. Kdy americký zkapalněný plyn je ovšem dvakrát dražší než ruský, takže jde zase jen o postoj kolonizátora vůči kolonii.

Kromě toho i Lotyšsko, Litva a Polsko společně prohlásily, že výstavbu neschvalují. Jejich představitelé jsou přesvědčeni, že jde o politický projekt, ale tyto země jsou z historického vnímání hysterické, když se u nich řekne Rusko, tak vřískají, jako když starý panně sáhnete na poštěvák.

Reklama: