Rusko a Čína chtějí postavit společnou vesmírnou stanici

MOSKVA | Delegace Čínské národní vesmírné agentury bude jednat s Roskosmosem o možnosti výstavby společné orbitální stanice, oznámil Sputniku zdroj v raketovém a kosmickém odvětví. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Orbitální stanice ISS

„Návštěva delegace v Moskvě se plánuje koncem tohoto týdne. S čínskými kolegy se bude projednávat otázka spolupráce v oblasti pilotovaných programů,“ sdělil zdroj.

Čínskou stranu, která plánuje v nejbližších letech zahájit výstavbu vícemodulové vesmírné stanice, zajímají podle jeho slov ruské zkušenosti z dlouhodobých kosmických letů a výstavby velkých vesmírných objektů.

Kromě toho nemá Peking řadu kriticky důležitých technologií, je ochoten nabídnout své partnerství výměnou právě za tyto technologie. Roskosmos a Čínská národní vesmírná agentura se domluvily na značném rozšíření spolupráce v projektech výzkumu Měsíce a vytvoření společných orbitálních seskupení.

Výkonný ředitel Roskosmosu pro byznys a komercializaci Anton Žiganov prohlásil, že Rusko počítá se spoluprácí s Čínou v projektování supertěžké rakety. Potvrdil to také generální tajemník Čínské národní vesmírné agentury Tian Yulong.

Čína se stala v roce 2011 třetí zemí po SSSR a USA, která vypustila vlastní orbitální stanici. Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1), jejíž mise byla nedávno ukončena, je analogická sovětským stanicím série Almaz a Saljut a byla určena k nacvičování procesů spojení s vesmírnými loděmi a testování autonomních systémů zajištění života kosmonautů.

V roce 2016 vypustila Čína stanici Tchien-kung 2. Stejně jako první je určena pro návštěvy, nikoliv pro stálý pobyt. V roce 2020 plánuje Čína zahájení výstavby vícemodulové stanice. Má mít tři sekce a dva spojovací uzly pro vesmírné lodi nebo nové moduly.

Rusko se účastní projektu Mezinárodní vesmírné stanice, která má fungovat až do roku 2024. Pro ukončení výstavby svého segmentu má Moskva vypustit ještě tři sekce — víceúčelový laboratorní modul, uzlový modul a vědecko-energetický modul. Jejich vypuštění se plánuje v letech 2019, 2020 a 2022.

Probírá se možnost prodloužení fungování stanice až do roku 2028. V případě, když k tomu nedojde, hodlá Rusko po ukončení činnosti ISS odpojit své nové moduly a postavit národní Ruskou orbitální stanici.

Kromě toho se projednává s partnery v ISS možnost účasti Ruska ve výstavbě měsíční orbitální stanice Lunar Orbiter Platform — Gateway.

Reklama: