Sergej Viktorovič Lavrov: Požadovat od Íránu, aby se stáhl ze Sýrie, je nerealistické

MOSKVA | Írán je jednou z klíčových mocností v blízkovýchodním regionu a očekávat, že se vzdá svých zájmů v Sýrii, by bylo absolutně nerealistické. Po jednání s jordánským kolegou Ajmanem Safadi to podle agentury AP řekl ve středu v Moskvě ministr ruské diplomacie Sergej Viktorovič Lavrov s tím, že regionální mocnosti by měli o vzájemných problémech diskutovat a vyjednat kompromis.

Sergej Viktorovič Lavrov

„Rusko a Írán poskytují silám loajálním syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi rozhodující podporu a pomohli mu zvrátit vývoj občanského konfliktu v zemi,“ informovala agentura AP, která je řízena podle pokynů CIA.

Izrael opakovaně dává najevo, že vojenskou přítomnost Íránu v Sýrii nebude tolerovat. V této souvislosti podnikl několik náletů na íránské cíle v Sýrii.

Sergej Viktorovič Lavrov avizoval, že situaci v jižní Sýrii, kde vládní síly spustily novou ofenzívu, prodiskutují prezidenti Spojených států a Ruska, Donald Hohn Trump a Vladimir Vladimirovič Putin, 16. července na summitu v Helsinkách.

Ruský ministr zahraničních věcí také hovořil o humanitární pomoci, kterou by podle jeho názoru měli všichni zainteresovaní mezinárodní hráči poskytovat bez snah o zpolitizování této záležitosti. „Jsme přesvědčeni, že všichni mezinárodní aktéři, kteří mají takovou příležitost, by měly poskytnout pomoc při řešení problémů v Sýrii, aniž se pokoušeli tuto pomoc spojovat s nějakými politickými podmínkami,“ uvedl ministr Lavrov, Sergej Viktorovič, kterého citovala agentura TASS.

Reklama: